Jaktstart Oberhof

På torsdag ble det gått 7,5 km sprint for kvinnene i Oberhof. Sprintformatet består av to skytinger, én liggende og én stående, og danner grunnlaget for morgendagens konkurranse, som er 10 km jaktstart. I jaktstarten går utøverne ut basert på tidene fra sprinten, og løpet består av fem runder à 2 km, med totalt fire skytinger.

Jeg har valgt å se nærmere på en interessant duell mellom Julia Simon og Maren Kirkeeide foran morgendagens jaktstart.

Utgangspunktet etter sprinten er relativt jevnt. Julia Simon starter 24 sekunder bak sprintvinneren Elvira Öberg, mens Maren Kirkeeide går ut 34 sekunder bak svensken. Det betyr at Simon har et forsprang på 10 sekunder på Kirkeeide idet jaktstarten begynner, et lite, men ikke ubetydelig overtak i denne konkurranseformen.

Maren Kirkeeide har hatt en svært imponerende start på sesongen. Hun åpnet verdenscupen i Østersund med plasseringene 12., 7. og 5., som ga et tidlig signal om stabilitet og høyt toppnivå. I Hochfilzen fulgte hun opp med en 2.- og 3.-plass, før hun virkelig slo gjennom i Annecy. Der leverte hun 9., 12. og til slutt en 1.-plass, noe som bekrefter at hun har tatt store steg denne sesongen og etablert seg helt i verdenstoppen.

Julia Simon startet sin verdenscupsesong noe senere og kom først inn i sirkuset i Hochfilzen. Der ble hun nummer 19 og 21, prestasjoner som bar preg av at formen ennå ikke var helt på plass. Helgen etter i Annecy viste hun derimot klar progresjon, med resultatene 14., 4. og 21. Utviklingen har vært jevnt stigende, og med under fire uker igjen til Olympiske leker, er det mye som tyder på at Simon er i ferd med å treffe formtoppen til rett tidspunkt.

I jaktstart er skyting helt avgjørende. Statistisk sett er disse to relativt jevne på standplass. Maren Kirkeeide har et snitt på 88 % treff på liggende skyting og sterke 91 % på stående. Julia Simon ligger på 88 % på liggende og 90 % på stående. Begge fremstår dermed som stabile og pålitelige skyttere, særlig når presset øker utover i løpet.

Forskjellen mellom dem denne sesongen har i større grad ligget i langrennsprestasjonene. Kirkeeide har vært klart sterkere i sporet og har i snitt gått 2,3 sekunder per kilometer bak den beste langrennstiden i feltet. Simon har til sammenligning hatt et snitt på 5,4 sekunder per kilometer bak den raskeste. Over 10 kilometer kan dette utgjøre et betydelig tidsmessig utslag, spesielt dersom skytingen blir noenlunde lik.

Oppsummert er dette en duell der Julia Simon har et lite forsprang ut fra start, men hvor Maren Kirkeeide har klare fordeler i sporet.

Jeg ser på denne duellen som svært jevn, men jeg mener at Kirkeeide er en knepen favoritt.

Mitt spill er Maren Kirkeeide slår Julia Simon til 2.15 hos Funbet. 2 units.