20 km skiatlon menn

 

Det er klart for 20 kilometer skiatlon for menn i Falun, i de tradisjonsrike løypene på Lugnet. I går var det sprint på programmet, og der fikk vi en skikkelig overraskelse da førsteårssenior Lars Heggen slo til med en sterk andreplass. Han gjorde en svak prolog og var så vidt videre, men i heatene var han en helt annen løper. Han gikk offensivt, tok ansvar og var til slutt ganske klart nest best i finalen.

Heggen har vært hjemme under OL-perioden og fått trent godt, og det kan se ut som han har tatt ytterligere steg, også på distanse. Forrige helg viste han solid form under Norges Cupen på Åsen, og sprinten i går bekreftet at kapasiteten er på plass. Spørsmålet før dagens renn er om han klarer å omsette sprintformen til en pallplass på 20 kilometer skiatlon.

Falun er en arena der vi ofte ser at store felt holder sammen lenge. Det pleier å være raske forhold og relativt enkelt å ligge i rygg, noe som gjør at mange henger med helt inn mot stadion. Det kan passe Heggen bra. Han har et sterkt gir og en god avslutning, og dersom han er godt plassert før den avgjørende delen av fristilsdelen, kan han være med å kjempe om pallen.

Før jul gikk han skiatlon i Trondheim, men da startet han langt bak og klarte ikke å henge med da feltet sprakk opp mot slutten. Denne gangen starter han lenger fremme, noe som øker sannsynligheten for at han kan være i riktig gruppe når det avgjøres. Det er en viktig faktor i slike renn, spesielt på en løype som ofte inviterer til feltavslutning.

Det eneste å trekke litt for er belastningen fra i går. En prolog og tre heat koster krefter, og det kan slå ut på en 20 kilometer. Samtidig er han ung, i form og virker å tåle belastningen godt. Jeg mener derfor at sjansen for at Lars Heggen tar en pallplass i dag er minst 25 prosent. Dersom oddsen ligger godt over fire ganger innsatsen, mener jeg det er spillbar verdi.

Mitt spill er Lars Heggen er på pallen til 5.00 hos Boomerangbet. 2 units.