Arsenal i jevn batalje

Arsenal fremstår som et lag nærmest uten risiko i “store” kamper. Arteta har en pragmatisk innstilling til slike kamper. Man så det senest i bortekampen mot Liverpool og jeg forventer en lignende approach i en vanskelig bortekamp mot Bilbao.

Det finnes ingen unnskyldninger igjen for Arteta sin del. Nå må han begynne å vinne noen titler. Han har handlet for så mange milliarder i sin tid som manager og etter sommerens vindu har Arsenal så bredde – nær sagt på samtlige posisjoner – at uansett rullering bør det være en meget god ellever som kommer på banen.

Martin Ødegaard ble dessverre skadet igjen, men det er flere som kan bekle den posisjonen. Kanskje går Eze inn der?

Jeg tror Arsenal vinner denne kampen knepent, eventuelt at den ender 0-0 eller 1-1. Skulle de få det første målet vil de være utrolig vanskelig å bryte ned. Et kompakt og organisert Arseal-lag er blant de beste i verden til å forsvare seg.

Bilbao er et godt hjemmelag og som nesten alltid er å finne blant de beste lagene i Spania – bak Barcelona, Real og Atletico Madrid. Likevel skal Arsenal være hakket bedre av disse to, men der hjemmebane-fordelen – for min del – gjør dette til en jevn og målfattig affære.

Bilbao har 2/3 siste under 2,5 mål (henholdsvis 1-0 0g 0-1). Har god magefølelse for målfattig oppgjør også mot Arsenal.