Er USA overvurderede?

USA’s landshold har været den store sensation ved denne slutrunde. Amerikanerne vandt deres gruppe, og de imponerede undervejs. De er blevet båret frem af hjemmebanefordel, og de amerikanske fodboldfans er pludseligt begyndt at drømme stort om medaljer og en VM-finale.

Snakken går allerede på den forventede ottendedelsfinale imod Belgien i næste runde. Men jeg tror, at amerikanerne tager glæderne på forskud.

Først og fremmest skal vi anerkende, at USA spillede sig videre fra en meget svag gruppe. Paraguay og Australien ydede meget begrænset modstand, og de havde reelt intet at gøre ved denne slutrunde. I sidste gruppekamp tabte USA’s reserver til Tyrkiet. Den kamp kan vi reelt ikke bruge til noget, men det er dog en fordel for USA, at de har fået hvilet profilerne.

Bosnien, der er nummer 64 på FIFA’s verdensrangliste, er måske det bedste hold, USA har mødt ved denne slutrunde. Det er et hold, der bliver båret frem af en ukuelig støtte fra hjemmefronten, og de ved, at de skal give alt, hvad de har for at opnå noget.

Bosnien leverede en rigtig find indsats, da de slog Qatar i gruppespillet, og de har offensive spillere, der kan gøre ondt på USA.

USA er naturligvis fortjent storfavoritter i denne kamp, men Bosnien er ikke en så stor walk-over, som bookmakerne gør dem til.