Uruguay – Kapp Verde

Et mål omlag 10 minutter før ordinær tid var over, hjalp Uruguay til å unngå tap i deres første kamp mot Saudi-Arabia der et par endringer i pausen sørget for en mye sterkere prestasjon i andre omgang. Men 10 redninger fra keeperen, hvorav fem kom fra avslutninger utenfor 16-meteren, gjorde at de måtte nøye seg med ett poeng, selv om de fortjente mer fra kampen.

Likevel vil nok Uruguay være takknemlige for at de unngikk tap, og fire poeng vil være nok til å komme seg videre, enten som nummer to eller ett av de beste lagene på tredjeplass. Manager Marcelo Bielsa vil ha vært mye mer fornøyd med prestasjonen i andre omgang i den første kampen, og det kan jo påvirke laguttaket til denne kampen som de «må vinne».

Bare det å komme til VM er en enorm prestasjon for en øy i Atlanterhavet. Kapp Verde har en befolkning på rundt 530 000, men det er flere mennesker som bor utenfor øya enn de som fortsatt bor «hjemme». Med det i tankene er det ingen overraskelse at troppen i stor grad er satt sammen av spillere utenfor Kapp Verde.

De viste at de har mye i seg da de holdt Spania til en målløs uavgjort i sin første VM-kamp noensinne, og å sikre seg en seier fra en av de to siste kampene bør være nok til å ta dem videre til utslagsrundene. Men nok en gang vil de sannsynligvis forsøke å gjøre ting veldig vanskelig for motstanderen, selv om de allerede føler at de har oppnådd alt de hadde satt seg fore i VM.

De hadde ingenting å tape mot Spania, men muligheten som har dukket opp til å sikre seg en plass i utslagsrundene, kan endre tankesettet deres. De må vise litt mer ro fremover, men de vil også føle at det kommer til å bli flere muligheter mot Uruguay og Saudi-Arabia enn mot Spania, men det er nok den siste kampen som vil være den beste muligheten deres.

Uruguay var skuffende i første omgang mot Saudi-Arabia, men de var ganske imponerende i andre omgang etter at det ble gjort to endringer på laget i pausen. xG for andre omgang alene viste 0.06 vs 1.15 der de kom til 22 avslutninger mens Saudi-Arabia bare hadde to, og ingen på mål, men de hadde en keeper som presterte godt.

Forholdene i Miami kommer til å bli veldig tøffe igjen for det forventes å bli veldig varmt, og det er mulighet for tordenvær som kan forstyrre kampen. Uruguay har imidlertid opplevd forholdene én gang, og det kommer til å bli vanskeligere for Kapp Verde å holde fokus etter å ha spilt den første kampen i Atlanta, hvor temperaturen kan reguleres på stadionanlegget. Denne gangen vil de prøve å forsvare seg i stort sett svært varme forhold med høy luftfuktighet, noe som kan tappe dem for energi, som Uruguay igjen kan dra nytte av.

Skader på førstevalget på midtstopperplass – Ronald Araujo –  gjør Uruguay litt mer sårbare i forsvaret, men de holdt i stor grad Saudi-Arabia i den første kampen og vil føle at de kan tappe energien til dette Kapp Verde-laget nok til å begrense den angripende trusselen.

Det er press på Uruguay, for de ønsker ikke å gå inn i den siste kampen mot Spania med en påkrevd seier, så de trenger et positivt resultat her for å sikre seg en plass i utslagsrundene. Følelsen er at Marcelo Bielsa og Uruguay kan fortsette der de slapp i andre omgang mot Saudi Arabia, og gjerne vinne komfortabelt.

Med tanke på at seks av Uruguay sin åtte siste kamper har gått under 2.5 mål, eller 11 av de siste 14, eventuelt 19 av de siste 24, om man vil, så er jo det også et alternativ, men vi tester ut at Uruguay blir det eneste laget som scorer i kampen til odds 2.20 hos ibet.