Sverige – Tunisia

For å mene noe kvalifisert om denne kampen, er det nok greit å se litt på taktikk og slike ting. Både Sverige og Tunisia ansatte nye hovedtrenere i løpet av det siste året, og Sverige gjorde det når de var på sitt laveste nivå da den tidligere Chelsea- og Brighton-manageren Graham Potter tok over i oktober i fjor for å erstatte Jon Dahl Tomasson.

Sverige endte likevel nederst i sin gruppe i kvalifiseringen med bare ett poeng, men snek seg inn i sluttspillet takket være sin prestasjon i Nations League. Potter foretrekker vanligvis ballbesittelse, men med et Sverige uten selvtillit og et presserende behov for resultater, valgte han et mer grunnleggende system som prioriterte defensiv soliditet.

De slo Ukraina i semifinalen i sluttspillet til tross for at de bare hadde 32 prosent ballbesittelse, og Potter plasserte laget sitt i en konservativ 3-4-2-1 formasjon med fem forsvarere. Ukraina sin hovedtrener Serhiy Rebrov uttalte etter kampen at: «Sverige lot oss ikke spille på den siste tredjedelen. Det var et veldig intenst forsvar og veldig vanskelig å åpne dem».

Sverige beveget seg effektivt for å begrense rommene, og doblet regelmessig innsatsen på Ukraina sine kantspillere. Deres angrepsstrategi var enkel: å spille langt mot midtspissen Viktor Gyokeres, med den raske kantspilleren Anthony Elanga som flagret rundt på banen for å skape usikkerhet.

Graham Potter uttalte etter kampen at: «vi forventet at kampen ville bli litt mer kontringsorientert for oss, samtidig som vi erkjente at våre frontspillere er like gode som noen andre i verden til å angripe store områder». Potter vil etter hvert ønske å legge til større taktisk kompleksitet i Sverige sitt spill, men troppen har reagert bra på enklere instruksjoner og vil neppe bevege seg for langt bort fra denne strukturen.

Tunisia er et lag som sannsynligvis vil foretrekke en sikkerhetsorientert tilnærming, og i løpet av sine 10 kvalifiseringskamper slapp de ikke inn et eneste mål, og defensiv soliditet har lenge vært en hjørnestein i deres taktiske identitet. Kvalifiseringen ble for øvrig avsluttet med 9-1-0 og 22-0 i slutten av mai 2025 mot lag ganske langt nede på FIFA-rankingen der det beste laget er nummer 120 eller deromkring.

Men den defensive robustheten går selvsagt på bekostning av angrepstrusler, og det var et problem som kostet manager Sami Trabelsi jobben i januar i år etter at Tunisia ble slått ut av Africa Cup of Nations i åttendedelsfinalen på straffespark mot Mali, som er nummer 55 på FIFA-rankingen.

Han ble erstattet av tidligere Nottingham Forest-og Cardiff-manager Sabri Lamouchi, men han vil neppe innlede en mer eventyrlysten tilnærming til hvordan de spiller. Hans første kamp som manager var en kjedelig 1-0 seier over Haiti i en vennskapskamp, etterfulgt av en målløs uavgjort mot Canada. I den senere tid har de tapt 1-0 borte mot Østerrike og hele 5-0 borte mot Belgia, og resultatene var ganske greie, og i alle fall ikke urettferdige.

Likevel vil man tro at Tunisia vil være vanskelig å bryte ned, og man kan forvente en disiplinert og defensiv 4-5-1 formasjon, men deres kroniske angrepsmessige sløvhet betyr nok at de trolig vil trenge dødballer og en dose flaks hvis de skal ha noen sjanse til å komme seg ut av denne gruppen.

Duoen Gyokeres og Isak er Sverige sine mest fremtredende spillere, men skader har dominert sistnevnte sin skuffende første sesong i Liverpool, mens Gyokeres har vært produktiv for Arsenal uten noen gang å overbevise helt. Alexander Isak sørger for flytende bevegelser, raskt fotarbeid og mestring av trange rom, mens Viktor Gyokeres bare er en kraftig og hardbarket angriper.

De er med andre ord ulike i spillestilen, noe som trolig vil favorisere Sverige her. Isak viste at han nærmer seg full form forrige mandag, da han scoret et sensasjonelt mål for Sverige i et 3-1 tap borte mot Norge, mens Gyokeres scoret da de spilte 2-2 mot Hellas torsdag for en uke siden.

Hos Tunisia er den defensive midtbanespilleren Rani Khedira den som bør nevnes særskilt. Hans styrke i dueller vil være avgjørende for et tunisisk lag som forventes å tilbringe lange perioder uten ball.

Med dette VM som er ventet å bli det varmeste på flere tiår, kan flytende angrepsfotball vise seg å bli vanskelig i heten, og under slike forhold blir dødballsituasjoner enda mer verdifulle, noe som gjør det lite overraskende at mange lag legger større vekt på dem. Graham Potter har eksempelvis hentet inn Andreas Georgson, som er Spurs sin dødballtrener.

Begge lagene har blitt trukket i det som potensielt kan bli en svært konkurransedyktig gruppe F i dette VM, men de går inn i turneringen i dårlig form. Ettersom Nederland og Japan er de to andre lagene i denne gruppen, kan et tap i denne åpningskampen vise seg å bli utrolig kostbart.

Sverige har ett tap og en uavgjort i de to siste treningskampene i juni, noe som betyr at de bare har vunnet to av sine siste ti kamper. Tunisia er også ute av form, og har bare vunnet én av sine sju siste kamper. Selv om «begge lag scorer» har vært en gjenganger i Sverige sine kamper, er det langt fra sikkert at det skjer her, selv om Tunisia vet at de sannsynligvis må få noe ut av denne kampen for å ha en realistisk sjanse til å komme seg videre.

Sverige har scoret minst to ganger i tre av sine fire siste kamper, og med Alexander Isak og Viktor Gyokeres i angrep bør de ha nok kraft til å utkonkurrere Tunisia. Men Sverige vil trenge at disse angriperne møter opp, for Tunisia har et robust nok forsvar til å skape problemer for de fleste lagene.

Tunisia har sluppet inn mål i sju av sine siste ni kamper, men ikke scoret i deres tre siste, og vi tester ut at Sverige blir det eneste laget som scorer i denne kampen til odds 3.15 hos ibet, men begrenser innsatsen til 2/10 enheter.