Paraguay går i offside?

Det taktiske utgangspunktet i 8-delsfinalen mellom Paraguay og Frankrike tilsier med stor sannsynlighet at Paraguay vil bli avblåst for offside minst én gang i løpet av oppgjøret. Den utløsende faktoren for dette spillet ligger i den enorme kontrasten mellom lagenes spillestiler. Frankrike vil dominere ballbesittelsen fullstendig og skyve forsvarslinjen sin høyt opp på banen for å opprettholde det offensive presset med stjernetrioen sin. Dette etterlater et gigantisk, åpent bakrom bak det franske forsvaret, som er akkurat det Paraguay er skreddersydd for å angripe. Siden Paraguay er et utpreget kontringslag med ekstremt hurtige og direkte spisser, vil de utelukkende satse på lynraske overganger for å straffe Frankrikes høye linje.

Når et lag angriper med få spillere på raske omstillinger, tas det maksimal risiko i løpsbanene. Paraguays angripere vil konstant ligge og tøye grenser på skulderen til de franske midtstopperne for å få det nødvendige forspranget når langpasningen eller klareringen slås. I slike intense situasjoner, hvor marginene måles i millimeter og ballen skal omstilles på ett sekund, er det nesten uunngåelig at timingen på et løp svikter i løpet av nitti minutter. Siden det franske forsvaret har vist seg noe skjørt og uorganisert i mesterskapet, blant annet mot Norges B-lag, vil Paraguay se på bakrommet som sin aller største sjanse til å ryste giganten. Den kontinuerlige jakten på denne ene perfekte kontringen gjør at Paraguay går i offside-fella minst én gang.

Gått i offside fem ganger til nå i VM, kun i kampen mot Australia var man uten. Jeg ender på 70% sjanse for offside, det er nok til et ørlite spill hos Zoccer. Paraguay over 0.5 offside til 1.50 spilles med 1 unit