OL: Norge under 16.5 gullmedaljer

OL starter neste uke. Norge som vanlig storfavoritt til å hente hjem flest gull. Fra lekene i Beijing tok Norge med seg 37 medaljer hvorav 16 gull. Jeg tror på mindre gull denne gang. Vi ser på hvorfor:

  • Johannes Thingnes Bø har lagt opp, han tok fire gull i Beijing. Også broren Tarjei er ferdig, han tok to gull og ytterligere to medaljer.
  • Therese Johaug har lagt opp, hun tok tre gull i mesterskapet.
  • Marte Olsbu Røiseland tok tre gull og to medaljer, hun har lagt opp.
  • Ikke nok med det, Jarl Magnus Riiber ble tvunget til å legge opp på grunn av sykdom, han har vært suverent best i kombinert over lang tid.

Norge tar seks gull i herrelangrenn, noe annet ville være en bombe. På damesiden er det langt mindre muligheter. Sverige har ekstremt gode utøvere og avsluttere i fellesstarter. Ingen norske er spesielt avslutningsterke.

I skiskyting har Norge kun en reell gullmedaljeutfordrer på damesiden, Maren Kirkeeide, men det skal mye til om hun tar gull. På herresiden har Norge flere kort, men det er ekstremt mange om benet. De franske er meget gode om dagen, Samuelsson og Ponsilouma har høy fart i sportet, Giacomel trives på hjemmebane i høyden. I tillegg har ikke Norge noen ener lenger. Botn startet sesongen fenomenalt, men har måtte stå over to konkurransehelger pga sykdom. I tillegg har dødsfallet til Sivert Guttorm Bakken preget de norske.

I alpint hadde Kilde vært en naturlig medaljekandidat, men har ikke kjørt mye og er langt unna tidligere nivå etter skade. I teknikkdisiplinene har Norge flere gode sjanser, men er mange om benet. Eckhoff Lie kan ta medalje på en god dag for damene i utfor eller super-g.

På skøytebanen så har vi flere gode gullmuligheten. Sander Eitrem satte nylig verdensrekord på 5000m. Ragne Wiklund har gode muligheter for gull på 3000m og 5000m, kanskje også 1500m, særlig siden banen i Italia er ganske treg.

Brødrene Oftebro har levert bra i kombinert, her har man fine sjanser.

Hoppguttene sliter om dagen, Damen Prevc er suveren. Liten sjanse for gull.

Birk Ruud kan hente hjem medalje freeski, men det er mange om benet.

Jeg ender på en linje på rundt 13,5-14 gull for Norge. Vi spiller under 16.5 gull til 1.88 hos Boabet. 8 units.