Norge sikrer VM-sluttspill med bravur

Norge vinner suverent og sikrer VM-sluttspill
Våre landslagsstjerner står foran den kanskje viktigste kampen på flere tiår. Lørdag 15. november kan Norge ta det siste, store steget mot sitt første VM-sluttspill siden 1998. Med seier mot Estland på Ullevaal vil Ståle Solbakkens menn i praksis være klare for VM 2026 i USA, Canada og Mexico.

Alt annet enn norsk seier vil være en gedigen overraskelse, men marginene har ofte spilt mot oss i viktige kamper tidligere. Det blir derfor viktig å ta kampen på største alvor – uansett om motstanderen på papiret er et mulig slaktoffer. Ja, vi bør valse over Estland på Ullevaal, men med så mye på spill kan likevel alt skje.

25 år med tørke – og håpet om en ny æra
Det er 27 år siden Drillo tok oss til VM i Frankrike i 1998. Siden har det vært nitrist å være norsk fotballsupporter. Siden gullalderen under Drillo har vi trøstet oss med minnene der høydepunktet selvsagt er seieren mot selveste Brasil i VM 1998 – som sendte oss til 1/8-finale. Tore Andre Flo og Kjetil Rekdal (straffe) senket fotballgiganten og ble nasjonalhelter. Det er en prestasjon «alle» nordmenn kjenner til – uansett generasjon.

Men i årene etter har norsk landslagsfotball famlet i mørket. Norges herrelandslag har ikke kvalifisert seg for et mesterskap siden EM i 2000. Det har med andre ord vært 25 år med tørke og en mengde skuffelser og nedturer.

Nå skal «nye» Norge forhåpentligvis gi oss mange høydepunkter. Denne VM-kvaliken har så langt vært som et eventyr og kronen på verket blir forhåpentligvis førstkommende torsdag når gutta sikrer VM-sluttspill med seier over Estland. Da kan vi slutte å klamre oss til gamle minner, og heller se fremover mot nye ikoniske øyeblikk.

VM-kvalifisering 2026 – Gruppe I (før Norge – Estland):

Land K MF P
Norge 6 +26 18
Italia 6 +10 15
Israel 7 −4 9
Estland 7 −10 4
Moldova 6 −22 1

Norge har altså alt i egne hender. Målforskjellen er i særklasse best, så en seier mot Estland sikrer oss VM-sluttspill (ja, jeg driter i den teoretiske muligheten imot). Tenk å spille siste kamp, borte mot Italia, i det som blir en betydningsløs fotballkamp.

Oddstips:
Norge -3,5 til 1,68 (iBet)

Alternativ:
Norge vinner 4–0, 5–0 eller 6–0 til 2,28 i odds (Trivelabet).

Oddsen for Haaland 3+ mål er kun 1,81 (dessverre altfor lav på 2+ mål). Da synes jeg det frister mer med at han scorer første eller siste mål til 2,33 i odds (Betovo).

Begrunnelse:
Med VM-billett på spill og et Estland som har sluppet inn 17 mål på 7 kamper, er scenen satt for et fyrverkeri på Ullevaal. Norge kommer fra to knusende hjemmeseire: 11–1 mot Moldova og 5–0 mot Israel og har vist at de kan holde trykket oppe gjennom hele kampen.

Erling Braut Haaland jakter toppscorertittelen i kvaliken. Han scoret vanvittige 5 mål mot Moldova og fulgte opp med 3 mål mot Israel (bommet i tillegg på straffe). Han er ustoppelig for tiden og scorer uansett motstander. Nettopp derfor ville det vært dumt å ikke angripe Haaland-effekten i en slik kamp.

Ståle Solbakken må for øvrig orkestrere offensiven uten Martin Ødegaard, som er ute av samlingen med skade. Jeg tror derfor Sander Berge, som for øvrig har vært fantastisk i denne kvaliken, blir en joker også i denne kampen. I mine øyne er han utrolig undervurdert  – som garantert kunne spilt for en langt bedre klubb enn Fulham.

Starten blir viktig

Får Norge en tidlig scoring, tvinges Estland ut av den dype 5-4-1-blokka (eventuelt 4-5-1) – og da kan målene renne inn for Norge. Et norsk lag i flyt, på hjemmebane og med alt å spille for kan selvsagt resultere i total overkjørsel mot en motstander som kun har æren å spille for. Sånn sett er kanskje det alternative tipset på 4-0, 5-0 eller 6-0 dristig, mens -3,5 bør være innenfor.

Men selv om det lukter ny storseier, er samtidig kampen så viktig – med så utrolig mye på spill – at spillerne fort kan preges av nerver og press.

I den anledning er det lett å glemme at Estland – Norge i Tallinn ble langt mer jevn enn forventet. Norge vant “bare” 1–0, etter scoring av Erling Braut Haaland, og slet lenge med å bryte ned et lavtliggende og kompakt hjemmelag. Estland forsvarte seg heroisk, keeper Karl Hein hadde flere redninger i verdensklasse, og Norge brukte for lang tid på å skape bevegelse i siste tredjedel.


Taktiske nøkkelpunkter:
For at Norge skal vinne komfortabelt mener jeg følgende faktorer må klaffe:

  1. Tidlig scoring: I Tallinn brukte Norge over en time på å få hull på byllen. En tidlig scoring vil åpne kampen og tvinge Estland ut av sin defensive formasjon.
  2. Overlapp og bredde: Det er i rommene bak vingbackene Norge kan drepe kampen. Offensivt blir det trolig avgjørende at kantene og backene leverer presise innlegg mot Haaland.
  3. Rask ballgjenvinning: Estland trives kun når de får hvile med ballen. Norge må vinne ballen tilbake raskt og holde trykket konstant.
  4. Haaland i form: Erling Braut Haaland leder den europeiske VM-kvalifiseringen med 12 mål, og har samtidig bøttet inn mål for Manchester City denne sesongen. Han har aldri vært skarpere og mot Estland hjemme, foran 27.000 tilskuere, lukter dette 2+ mål


Fallgruvene mot Estland
Selv om alt peker mot norsk storseier, finnes det alltid risiko:

  • Et tidlig baklengsmål kan skape nervøsitet.
  • For lavt balltempo og for lite bevegelse offensivt kan gjøre kampen seig – som i Tallinn.
  • Estland har ingenting å tape, og kan komme med et fysisk og destruktivt spill som bryter den norske rytmen.

Men Norge er bedre enn noen gang. Kampene mot Moldova og spesielt Israel viser hva som bor i det norske laget. Der de evner å holde sitt beste nivå i mer enn bare partier av kampene. Der sulten etter mer hele tiden trumfer spillerne.

Jeg tror derfor ikke på en blemme mot Estland – et lag som kommer fra 1-1 hjemme mot Moldova. De er nok hakket bedre enn sistnevnte, men jammen ikke mye.

La oss bryte det ned enda mer;
Estland tapte 0-5 borte mot Italia. Italienerne hadde vanvittige 40! avslutninger og dominerte fullstendig. Estland kom til fire avslutninger, og jeg forventer mye av det samme mot Norge på Ullevaal. Der Norge skal og bør dominerer fra start til slutt og trolig vinner med 4+ mål.

Det norske laget har en mentalitet som ikke ligner grisen nå. All ære til Ståle Solbakken som har fått dreis på de norske spillerne – der taktiske grep er gjort i begge ender av banen. Norge har vist at de ikke bare vinner kamper – de dreper dem når de først får momentumet.