Super-G menn

I dag er det klart for super-G i legendariske Garmisch-Partenkirchen i den krevende Kandahar-løypa. Dette er den første super-G-konkurransen etter de olympiske leker, og det blir spennende å se hvordan løperne responderer etter mesterskapet. Jeg skal se nærmere på duellen mellom Nils Allegreog Fredrik Møller.

Allègre kommer fra et sterkt OL der han ble nummer fire i super-G, et resultat som virkelig bekreftet at han kan være med helt i toppen. I Garmisch har han vist gode takter på utfortreningene med en sjuende- og en tredjeplass, før han ble nummer 13 i utforkonkurransen i går. Ser vi på sesongen i super-G, har han vært jevn og stabil. Han åpnet med en 28.-plass i Kvitfjell, som er hans svakeste resultat så langt, men fulgte opp med 11.-plass i Beaver Creek og en sterk fjerdeplass i Val Gardena. Deretter har han levert 10.-plass i Livigno, 10.-plass i Wengen og 14.-plass i Kitzbühel, før han altså imponerte med fjerdeplass i OL. Han er sjelden helt på pallen, men nesten alltid konkurransedyktig.

Møller hadde også et spesielt OL. Han kjørte ut på trening, men kom seg til start i super-G og leverte en meget sterk åttendeplass. Det viser hvilket toppnivå han har inne. I Garmisch har oppladningen vært mer variabel, med 47.- og 38.-plass på utfortreningene, før han kjørte ut i gårsdagens utfor og ikke fullførte. Denne sesongen har han kjørt få renn, men når han først har stilt, har han levert gode resultater: femteplass i Copper Mountain, andreplass i Beaver Creek, 24.-plass i Kitzbühel og åttendeplass i Bormio. Han har et enormt toppotensial, men også større svingninger i prestasjonene.

I denne duellen handler det om stabilitet mot toppnivå. Allègre fremstår som det tryggere valget med jevne prestasjoner gjennom sesongen og solid form inn mot rennet. Møller kan absolutt slå til og levere et kanonløp, men risikoen for feil og større variasjon er høyere. Totalvurderingen før dagens super-G i Garmisch-Partenkirchen tilsier derfor at Allègre har det beste utgangspunktet i denne duellen.

Jeg mener likevel at Nils Allegre skal være klar favoritt i denne duellen.

Mitt spill er Nils Allegre slår Fredrik Møller til 1.60 hos Boomerangbet. 1 unit.