FCK skal være klasser over Lyngby

Lyngby har gjort det fornuftigt under den midlertidige cheftræner Andreas Bjelland, hvor holdet har vundet to ud af to kampe.

Alligevel finder jeg værdi i gæsterne fra FC København, når de onsdag aften besøger Lyngby Stadion i pokalturneringens 3. runde.

Selvom FCK har nok at se til med Champions League og Superligaen, hvor de har lavet en række dumme pointtab, så tror jeg de går ret hårdt efter avancement.

Under Jakob Neestrup har FC København satset ret hårdt på pokalen, som de også har vundet to gange i cheftrænerens tid.

FCK smed på utroligvis 3-1 til 3-3 hjemme i Parken imod Silkeborg i weekendens Superliga-kamp.

Neestrup var rasende efter kampen, og jeg tror spillerne har fået så klar besked, at de går ret seriøst ind til opgaven på Lyngby Stadion.

Lyngby-træneren har udtalt, at Lyngby kommer til at stille med tæt på 11 akademispillere til kampen.

Generelt har Lyngby i mange år været elendige i pokalturneringen, og det meget, meget vigtigere at sikre oprykning til Superligaen.

Jeg tror dog FCK stiller stærkt op, men der vil også være et par rotationer.

Jeg synes 1.90 på HT/FT 2/2 er ganske fornuftigt.