FC København – Leverkusen

Det er altid interessant at spille på Lukas Lerager til at få kort i vigtige Champions League-kampe.

Den rutinerede midtbanespiller kæmper altid ekstremt hårdt og tackler gerne igennem, men får ikke så mange kort i Superligaen, hvor FCK også er anderledes dominerende.

Kigger man udelukkende på Champions League-kampe, så får Lerager ganske mange kort.

I FCK har han spillet 27 kampe i Champions Leagues hovedturnering og kvalifikationen. Her han fået 9 gule og et rødt kort.

Læg dertil, at der blandt disse 27 kampe også er modstandere fra Gibraltar og Nordirland, hvor hans kortchancer selvfølgelig er lavere end de er i en kamp imod Leverkusen.

De fleste bookmakere giver omkring odds 2.85 på spillet, hvilket virker korrekt og uden værdi.

Winnerz giver 3.50, mens Frumzi giver 3.55, som skal være for højt.

Aliyar Aghayev skal dømme kampen. Han har et kortsnit på 3.43 + 0.16, som er nogenlunde normalt. I de 4 CL-kampe, han indtil videre har dømt, er der blevet givet 19 advarsler.

Han dømte også FCKs Champions League-kamp imod Dortmund i 2022. Her gav en 4 kort – heraf et til Lerager.