Lugter ikke af mål i Herning

FC Midtjylland står med muligheden for at skrive dansk historie, hvis de kvalificerer sig til kvartfinalen i Europa League.

De vandt 1-0 i den omvendte kamp i Nottingham, hvor de var presset godt i bund.

Målmand Elias Olafsson har fundet topformen, og så var FCM skarpe foran kassen.

FC Midtjyllands offensiv startede som lyn og torden i denne sæson, men i øjeblikket er det kun Aral Simsir, der leverer. Han er så også ekstremt stærk, og han skifter med garanti til en større liga til sommer.

Topscorer Franculino er stadig ude med en skade.

Nottingham Forest har enormt store problemer med at lave mål. De har lavet 28 mål i 30 PL-kampe, hvor kun Wolves har scoret færre.

Chris Wood har siddet ude længe, og de har ikke en rigtig erstatning til ham. Hverken FCM eller Forest scorede i weekenden. Midtjylland havde chancerne, men manglede skarphed imod FC Nordsjælland, mens Forest skabte en enkelt stor chance på hjemmebane imod Fulham.

FC Midtjylland skal forsvare en føring og de kommer til at spille med ekstrem fysik og så gå all in på dødbolde. Jeg tror det passer dem ganske glimrende.