England – Congo

England har vært ett av de mest dominerende lagene i VM så langt, og det har også vist seg på cornerstatistikken. På de tre kampene i gruppespillet har engelskmennene fått 9, 7 og 8 cornere. Det gir et snitt på åtte cornere per kamp, og de har dermed dekket denne linjen i samtlige VM-kamper.

Spillestilen til England er også perfekt for et cornerspill. De ønsker å styre kampene med høyt ballinnehav, presser motstanderen dypt ned på egen banehalvdel og skaper et stort antall innlegg og avslutninger. Når et lag angriper så mye som England gjør, kommer cornerne ofte som en naturlig konsekvens.

DR Kongo forventes å legge seg lavt og satse på en defensiv kampplan. Som klar underdog vil de trolig prioritere å holde England unna de største sjansene, noe som kan føre til mange blokkerte skudd og klareringer til corner. Jo lenger England må angripe mot et etablert forsvar, desto større blir som regel cornerproduksjonen.

Skulle England få en tidlig ledelse, er det heller ingen grunn til å tro at de slutter å angripe. De har vist gjennom gruppespillet at de fortsetter å dominere kampbildet og skape sjanser selv med en ledelse. Dersom kampen derimot står uavgjort lenge, vil presset bare øke ytterligere, noe som ofte resulterer i enda flere cornere.

England har dessuten flere spillere som er sterke én mot én ute på kantene. De kommer ofte til innlegg, utfordrer backene og tvinger motstanderen til å blokkere eller klarere. Det er en spillestil som gjennomgående skaper mange cornere.

Med 9, 7 og 8 cornere i de tre første VM-kampene, kombinert med et kampbilde der England forventes å dominere fra start til slutt, ser over 6,5 cornere ut som et svært interessant spill. Alt ligger til rette for at engelskmennene igjen bygger opp et massivt angrepstrykk og skaper nok dødballer til å passere linjen.

Mitt spill er England over 6,5 cornere til 1.68 hos ibet. 1 unit.