Basel – FCK

Det bliver lidt en copy paste fra FCKs udekamp imod Malmø, hvor jeg også spillede X og under 2,5. Kampen var noget af det kedeligste, men bestemt ikke overraskende.

Der er flere spørgsmålstegn omkring Basel, men jeg tror vi ser samme oddsudvikling, som vi gjorde der.

FC København er ekstremt stærke til at håndtere europæiske dobbeltopgør. Særligt, når de starter på udebane. Det handler om at dræbe den første kamp, og komme med hjem med minimum uafgjort, hvorefter man så kan afgøre det i et udsolgt Parken, hvor de er notorisk stærke.

Efter flere års elendige resultater, så blev Basel mestre i Schweiz, men de har så mistet træneren og hentet Ludovic Magnin ind i stedet.

De har spillet ganske målrige kampe i den schweiziske liga, men jeg tror det bliver en helt anden type kamp her, når der står så meget på spil.

Kigger man på MFF – FCK, så åbnede uafgjort ligeledes i 3.60, men endte med at lukke i 3.03 hos Pinny. Jeg tror vi ser nogenlunde samme mønster her.

Ved den lejlighed havde Malmø også spillet ganske målrige kampe hjemme i ligaen, men kampen endte med en xG på 0.11 – 0.58.