V86 Åby/Boden 9/9

ATG   https://www.atg.se/V86/tips/v86-med-olenklint

Travportalen    https://www.travsider.com/gratis-travtips/

SvenskaTrav  https://svenskatrav.n.nu

Travmasen     http://www.travmasen.com

Trava På       https://www.travapa.se/index.php

90minutefamily   https://90minutefamily.com

 

——————————–

SPILLINFO

V86-1

6 Chimi är åter efter paus, men trivs ypperligt över kort distans. Öppnar bra, men är inte beroende av någon speciell position. Måste ses med utmärkt chans.

10 Marshal har starka meriter, men har inte startat på länge. Blivit valack inför detta. Är att räkna med trots att formen är något svårbedömd.

4 Django Silver är i toppform och är van att möta tuffa konkurrenter.

1 Tretiak lär vara framflyttad med senaste loppet. Kapabel sort som kan vinna.

 

Rank

A:  6, 10

B:  4, 1, 5, 7, 3, 8

C:  2, 9, 11

Spetsanalys

1 Tretiak spetsade senast och lär försöka. 4 Django Silver laddas max, 5 Tuppen är rask och 6 Chimi tål laddning.

 

—————————

V86-2

5 Gap Kronos såg väldigt fin ut i debuten på svensk mark senast i derbyförsök då han avslutade strålande i skymundan. Lär vara framflyttad och det här ser ut att vara ett intressant tillskott till Daniel Wäjerstens stall. Given.

1 Gumshoe Sox har verkligen utvecklats och höjt sig rejält utan skor. Är allround och är det främsta motbudet.

6 Googoo Fairytale är stark och rejäl och nu väntas intressanta ändringar.

7 Raphael har fin form och räknas vid klaff.

 

Rank

A:  5

B:  1, 6, 7, 4, 3

C:  2

Spetsanalys

1 Gumshoe Sox har varit otroligt bra på sistone och är snabb ut. 5 Gap Kronos får svårt att ta sig förbi denne.

 

——————————

V86-3

5 Money Today har gjort allting rätt så här långt. Blir bara bättre och bättre och går från alla positioner. Bra chans.

7 Gilmore Race har gjort det riktigt bra och är ett löfte hos Robert Bergh. Visat att han tål att göra en del själv längs vägen och är given trots spår en bit ut på vingen.

6 Campitj har tävlat i tuffa sällskap på sistone och blir ytterst intressant med Björn Goop i sulkyn.

9 Captain Garde har bra fart och är aktuell trots bakspår.

 

Rank

A:  5, 7

B:  6, 9, 8, 1, 10, 2

C:  3, 4

Spetsanalys

1 Bill Weasly kan öppna skapligt. 5 Money Today är svårbedömd, men ser ut att kunna lägga iväg. 6 Campitj är ändå förstavalet.

 

——————————

V86-4

8 Sonoma L.A. var ute på rikstoton senast och såg lysande ut som fastlåst. Är bra mycket bättre än vad raden antyder och nu går man ner i klass. Tål offensivt upplägg. Given.

3 Stoneisle Unique är bra för sin klass. Kan öppna rejält och lär sitta bra till direkt. Oavsett om det blir spets eller ryggresa så är hon värst emot.

9 Backwood Fiona har varit strålande bra på sistone och trots tuffare motstånd är hon aktuell.

7 Kill Posin står bra till i det här loppet.

 

Rank

A:  8

B:  3, 9, 7, 5, 4, 6, 11, 10, 12

C:  2, 1

Spetsanalys

5 Conrads Jessica öppnar bra vid laddning, men samtliga med framspår lär vara intresserade av ryggen på 8 Sonoma L.A.

 

———————————

V86-5

9 Ugalli såg ut att ha en hel del krafter kvar i mål senast. Loppet ska ha flyttat fram formen och från optimalt spår finns scenariot att hästen tidigt sitter i ledningen. Räknas oavsett.

8 Ingemar Banker har tävlat i tuffa sammanhang och levererat gång på gång. Räds inte grovjobb och är given i striden.

10 Blixt Lane har inte fungerat optimalt på sistone. Är härdad i tuffa gäng och kan vinna om det klaffar.

7 Indeed är kapabel, men inte helt att lita på.

 

Rank

A:  9, 8

B:  10, 7, 6, 4, 2

C:  5

Spetsanalys

2 Manhattan J.P. ha vettig chans att roffa åt sig ledningen på startvolten, men 9 Ugalli lär vara framme tidigt och utmana.

 

——————————

V86-6

8 Morning Rain har imponerat i år. Knappast det viktigaste loppet för året, men är den som visat mest så här långt och trots spåret ska positionen kunna bli vettig. God chans till att vara tuffast till slut.

3 Zeebreeze blir bara bättre och bättre. Ska ha god chans att nå ledningen och väl därifrån blir hon inte helt enkel att plocka ner.

6 Calgary Flames spurtade sylvasst till seger senast och är vass när hon får spara på speeden.

5 Natural Boko har bra styrka. 

 

Rank

A:  8, 3, 6

B:  5, 4

C:  12, 11, 10, 1, 9, 7, 2

Spetsanalys

3 Zeebreeze vann spårlottningen och kan mycket väl ta sig till spets. 8 Morning Rain har respekt med sig. Kommer i andraskedet?

 

———————————

V86-7

1 Henessi Butja återkommer efter uppehåll. Ska vara väl förberedd inför comebacken och trivs utmärkt i ledningen, varför spåret är utmärkt. Ska gå barfota runt om som näst senast då hon svarade för en rejäl prestation. Given att räkna med.

9 Luxury Rain gör debut för Robert Bergh och är ett tidigt bud med tanke på dennes stallform.

6 Remina har verkligen höjt sig utan skor. Väldigt fin vid segern senast.

4 Zoocie Primus är härdad i rätt bra sällskap.

 

Rank

A:   X

B:  1, 9, 6, 4, 3, 11, 12, 7

C:  10, 5, 2, 8

Spetsanalys

1 Henessi Butja öppnar riktigt bra och är loppets förmodade ledare, även om 3 Fleur Delacour och 4 Zoocie Primus utmanar.

 

—————————–

V86-8

10 Global Got It All var bland de bättre i kullen i fjol. Kliver ner rejält i klass här och ska på ren hårdhet ses med toppchans.

7 Ajlexes MagicWoman satt fast med rubbet sparat näst senast och senast förstördes dagen av punktering. Har god form och är rask från start. Är given att räkna med.

3 Noelia är inte helt enkel i stilen och riskerar dessutom att bli väl pigg längs vägen, men är ändå aktuell.

5 Tupelo Honey håller toppform och får fin resa härifrån.

 

Rank

A:  10

B:  7, 3, 5, 8, 11, 1

C:  12, 4, 2, 6, 9

Spetsanalys

1 Day Time Trot, men utmanas av 3 Noelia som är rapp och lär vilja till spets. 5 Tupelo Honey och 7 Ajlexes MagicWoman är snabba.

 

——————————-

EXPRESSEN

V86: Breeders Crown-försök

V86-2, V86-6 och V86-8 är uttagningslopp till Breeders Crown. De fyra främsta hästarna i varje heat går vidare till semifinalerna som körs på Solvalla den 1 november.

V86-7: 1 Henessi Butja

Gick barfota runt om från innerspår på Åby för fem starter sedan och då blev det galopp. Öppnade dock rätt snabbt från Åmåls svåra innerspår gången efter det. Svårläst!

EXPRESSEN

V86-1: 1, 5, 6, 10 (3, 2).

V86-2: 5 Gap Kronos (6, 1).

V86-3: 1, 2, 5, 6, 7 (9, 10).

V86-4: 3, 5, 6, 8, 9 (11, 7).

V86-5: 6, 8, 9, 10 (7, 2).

V86-6: 8 Morning Rain (6, 5).

V86-7: 1, 4, 6 (9, 7).

V86-8: 3, 5, 10, 11 (7, 1).

4 800 rader/1 200 kr

 

AFTONBLADET Tidlig

Avd 1: 6–10–1–4 (5–7)

Avd 2: 5 Gap Kronos (1–6)

Avd 3: 7–5–9 (8–6)

Avd 4: 8 Sonoma L.A. (5–3)

Avd 5: 9–8–10–6 (2–7)

Avd 6: 8–3 (6–4)

Avd 7: 1–6–9–4–11–10–3–2–7–12–5 (8–1)

Avd 8: 10–7–3–1–5 (8–12)

5 280 rader/1 320 kr

TR MEDIA

1   6 10  R 4, 1

2   5 GAP KRONOS  R1, 6

3   5 6 7  R 9, 8

4   3 5 7 8 9  R 4, 6

5   7 8 9 10   R6, 4

6   3 6 8   R5, 4

7   1 6 9  R4, 3

8   1 3 5 7 8 10 11 R12, 4

 7 560 R = 1 890, kr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

——————————–

VI TIPPA

Konstellationen Åby-Boden är det som har hand om V86- tävlingarna ikväll, och vårt singelstreck är Gap Kronos och Daniel Wäjersten. Vi delar vårt fokus mellan västkusten och norra Norrland denna vecka, och spiken hämtar vi alltså från Boden – detta i form av Gap Kronos, som tränas av Daniel Wäjersten. Regidebuten ägde rum i en derbysemifinal och intrycket som fyra var fint. Detta är en enklare uppgift och nu tror vi han vinner. Vi har bara ett singelstreck, men tre tvåhästarslås. I den tredje avdelningen tippar vi Team Untersteiners Money Today, men dubblar med formstarke Gilmore Rice. Dubbelt Wäjersten i V86-6, där Daniel själv kör Morning Rain, men stallkamraten Zeebreeze, som körs av Mats E Djuse, har ett betydligt bättre utgångsläge och ska kunna utmana om segern. V86-fyra låser vi på Conrads Jessica och Sonoma L.A. Gap Kronos är kvällens enda singelstreck på V86- spelet.

BÄSTA Singelstrecket 5 Gap Kronos (V86-2) Regidebuten löstes på ett bra sätt med en fin spurt till fjärdeplatsen i en derbysemifinal som Wise Guy vann. Det här motståndet är knappast tuffare, och med ett lopp i kroppen tror vi att den trefaldige miljonären är segermogen.. BÄSTA TvåHästarsLåset 3 Zeebreeze och 8 Morning Rain (V86-6) Daniel Wäjersten sitter verkligen på leken i det här Breeders´Crown-loppet för treåringa ston. Han har hela fyra hästar till start, och två av dessa använder vi till att snickra ihop ett tvåhästarslås. RENSAREN 2 Al’s Demonic Doll (V86-7) Segrarna duggar inte så tätt, men senast blev det faktiskt en sådan och från det här fina utgångsläge känns hon inte helt borta här heller – trots att hon möter några ston som normalt är lite för bra. SPELVÄRDA Vinnaren 8 Sonoma L.A. (V86-4, Boden lopp 8) Utgångsläget är av oddshöjande art, men vi tror ändå att hon har en rimlig chans att vinna loppet. Motstånder är mycket enklare än vad hon brukar möta och kommer hon inte alldeles på vingel kan hennes hårdhet tala segerspråk. Att formen är god visade hon senast, när hon satt fast med mycket sparat.

601ed34f-39b6-4e06-8757-e5b76dd3ed22.pdf

 

V86-1

Bäst, men formen?

Bästa hästen i det här sprinterloppet tror vi att

1 Tretiak är. Han har vunnit hela nio av sina

14 starter, men har inte fått någon kontinuitet

i tävlandet i år. Två starter har det blivit

och det är svårt att bedöma var formnålen

befinner sig. Han är kvick ut, och skulle han

hålla ledningen och få bestämma lite måste

han bli svår att ta ner – även om toppformen

inte finns där ännu. Det är dock inte alls säkert

att han håller ledningen mot bl a 3 Staro

Peanut, men på Åby finns som bekant dubbla

open stretch.

6 Chimi har pausat kort, men han är säkert

bra i ordning och står alltid för jämna och fina

insatser. Det gör han säkerligen även denna

gång, och normalt räcker det för segerstrid.

Ännu en kapabel häst med svårbedömd form

är 10 Marshal, som inte har startat på nästan

ett år. Han kom fyra i det svenska derbyt ifjol

och sexa i Europaderbyt, så nog ska han kunna

sluta långt framme – nästan oavsett hur

formen är. Någon av dessa tre bör vinna.

Tipset: 1 TRETIAK Spets: 3 Staro Peanut

—————————

BV86-2

Gapar vi efter mycket?

Daniel Wäjersten toppar ranken dubbelt, och

själv kör han 5 Gap Kronos, som också är

vår spik. Denne gjorde senast sin första start

i Sverige, och det var i ett tufft derbykval på

Jägersro, där en mersmakande fjärdeplats

landades. Gap Kronos hamnade långt bak,

men spurtade vasst över upploppet och lär

inte vara sämre denna gång.

Stallkamraten 1 Gumshoe Sox vann senast

Klass III-finalen på Solvalla och ser ut att bli

favorit – trots att han tjänat mycket pengar

på kort tid. Han ska absolut räknas om man

garderar loppet.

Bra platschans har 4 Puskas Boko och

6 GooGoo Fairytale.

Tipset: 5 GAP KRONOS

Spets: 3 Jimmy A. el. 4 Puskas B.

—————————–

V86-3

Idag blir det pengar

Ett treåringslopp över lång distans, och här

stannar vi vid två streck. Tipset till Team

Untersteiners 5 Money Today, som vunnit

tre av fyra starter och i den fjärde hamnade

han för illa till för att kunna ha med utgången

att göra. Han har visat fin styrka och ska inte

behöva falla på distansen, även om den är ny,

så på det stora hela ska det vara en god chans.

Vi streckar även 7 Gilmore Rice, som inte

heller har testat lång distans tidigare, men

som vann från dödens senast och lär klara

lång väg utan problem. Han öppnade bra näst

senast, och skulle han komma förbi Money

Today i starten kan det bli så att han även når

ledningen, men även om det inte blir så har

han en god segerchans.

 Bakom den duon är det främst

1 Bill Weasley, 2 Omark och 6 Campitj som

räknas.

Tipset: 5 MONEY TODAY

Spets: Lurigt, 6 Campitj?

——————————–

V86-4

Sonoma går ner i klass

Även i detta stolopp får det räcka med två

markeringar på kupongen. Tipset till

8 Sonoma L.A. – trots att spårtrappan

tilldelat henne ett åttondespår. Det som gör

att vi ändå förordar henne är att hon brukar

stångas mot tuffare gäng än detta och med

minsta klaff kan hon bli svårstoppad.

Vi dubblar med 5 Conrads Jessica, som är

rask från början och som vi tror kommer att

sitta i ledningen i ett tidigt skede. Slipper hon

sedan alltför tuff massage kan det bära hela

vägen.

Vi tror som sagt att det räcker långt med

den här duon på kupongen, men har man

råd kan man fundera på att även strecka

2 Grace Kelly, 9 Backwood Fiona och

11 Chocliq Bishop.

Tipset: 8 SONOMA L.A.

Spets: 5 Conrads Jessica

————————–

V86-5

Vi har en banketta

Några höjer sig lite över övriga i det här

loppet, och av dessa känner vi mest för

Flemming Jensens 8 Ingmar Banker, som

senast gick bra som tvåa på Charlottenlund

och visade fin form. Sägas bör att han ännu

inte har vunnit i Sverige, men det tror vi mest

handlar om tillfälligheter, för nog hävdar han

sig väl i den här typen av lopp.

Bäst kapacitet kan nog 10 Blixt Lane ha,

men denne har galopperat två gånger om

och har lyckats dra det enda bakspåret på

tilläggsvolten.

6 Zucchini C.D. var klen senast, men det kan

ha varit banan som spelade henne ett spratt.

Hon var klart fin vid vinsten i sin comeback

och presterar hon på den nivån kan hon bli

tung att möta.

9 Ugalli har ännu inte vunnit i år, men är en

outsider på grundkapaciteten.

Tipset: 8 INGMAR BANKER

Spets: 2 Manhattan J.P.

—————————-

V86-6

Stallkamraten utmanar

Daniel Wäjersten tränar hela fyra av de

tolv deltagarna i denna Breeders´Crownuttagning för de treåringa stona, och vi

låser loppet på två av dem. Tipset till den

tränarkörda 8 Morning Rain, som med sina

1,8 miljoner insprungna kronor är fältets

klart rikaste häst. Från ett bättre läge hade vi

spikat, men nu tar vi med en till.

Det handlar om stallkompisen 3 Zeebreeze,

som åter får Mats E Djuse i vagnen. Duon har

hittills bärgat två segrar och en andraplats

efter tre starter tillsammans. Då Zeebreeze

fått ett betydligt trevligare spår än Morning

Rain känns det rätt att dubbla med henne.

De andra två Wäjersten-hästarna, 5 Natural

Boko och 6 Calgary Flames, är inte heller

helt avsågade, men vi tror nog att de främst

är platsaktuella, liksom 11 Epicure U.S.

Tipset: 8 MORNING RAIN

Spets: 5 Natural Boko

————————–

V86-7

Toppform på tipsettan

Ett rätt så öppet stolopp, om inte 6 Remina

fortsätter att rida på sin formvåg.

Hon kommer med två raka segrar, där hon

stått för rejäla insatser från svåra lägen. Spår

sex är väl inte heller idealiskt, men heller inte

hopplöst och tredje raka ettan ligger inom

räckhåll.

 Vi är spända på hur 9 Luxury Rain ska

prestera när hon nu gör sin första start för

Robert Bergh. Det var inte så längesedan hon

startade, så formen bör vara okej och läget

behöver inte heller vara så tokigt.

 4 Zoocie Primus är startsnabb, och från ett

fjärdespår tror vi att hon sitter i front – i så fall

ska hon kunna räcka länge.

 Innertrion 1 Henessi Butja,

2 Al’s Demonic Doll och 3 Fleur Delacour

duger också gott från de här fina lägena.

Tipset: 6 REMINA

Spets: 4 Zoocie Primus

—————————-

V86-8

Noelia leder länge

Även här i avslutningen är det ston som gäller

– denna gång i form av en Breeders´Crownuttagning för fyraåriga damer. Tipset går till

Oscar Berglunds startraska 3 Noelia, som har

goda chanser att hitta till ledningen – då är

hon också hästen att slå.

Loppets enda miljonärska, dubbelt upp

dessutom, är 10 Global Got it All, som

givetvis också måste räknas tidigt. Bakspåret

krånglar dock till det en aning, och dessutom

är vi inte helt säkra på dagsformen.

Trots svåra spår streckar vi även 7 Ajlexes

MagicWoman och 8 R.K.Pocahontas i ett

tidigt skede.

Tipset: 3 NOELIA  Spets: 3 Noelia

1,4,10

5 Gap Kronos

5,7

8,5

8,10 /  6,9

8,3

6,9 / 4,1,3,2

3,10,8,7 /1,11,5,2

96 kr / 1152 kr
——————————–

 

https://www.atg.se/V86

 
Nilsson tipper V86

V86-1: Er Chimi klar til sejr direkte?

6 Chimi har ikke startet i et stykke tid på grund af problemer med en tand. Det er nu ordnet, hesten arbejder godt, og tidligere har han leveret stærkt direkte efter en løbspause. Han tager næppe spidsen af egen kraft, men er alligevel den hest, der går ind til løbet med størst vinderchance.

1 Tretiak har til gengæld et løb i kroppen, og kan han forsvare indersporet, hvor han har fem sejre i fem forsøg, stiger chancen markant. 4 Django Silver kan også åbne hurtigt og bliver formentlig kørt maksimalt mod spidsen.

Jeg nævner også 10 Marshal, som har stærke meritter med en fjerdeplads i Derbyet og en sjetteplads i Europaderbyet. Spørgsmålet er dog, om han har brug for et løb i kroppen efter den lange pause?

—————————–

V86-2: Ingen snak – bank blanken ind!

5 Gap Kronos debuterede for Daniel Wäjersten i jagten på en plads i Derbyet. Han havde et svært udgangspunkt, men afsluttede fremragende som fjerde lidt i det skjulte.

Med det indtryk in mente er der, trods et par hårde konkurrenter, ikke meget at diskutere – blank!

—————————

V86-3: Spændende treåringer!

Treåringer over lang distance, hvor flere sigter mod Kriteriet.

7 Gilmore Trot er mit klare førstevalg. Måske kan han komme til spids efter et stykke tid, men uanset position bør han have en god chance.

5 Money Today er et andet stort løfte, som jeg ved, Johan Untersteiner har meget høje tanker om.

Bag dem skal 1 Bill Weasley og 9 Captain Garde regnes. Kunne vi mon ane lidt fremgang i formen hos Per Nordströms heste i weekenden?

———————————-

V86-4: Sidder Hanna Olofsson bag vinderen?

8 Sonoma L.A. har været ude mod hård modstand i flere starter, og senest sad hun desuden fast med kræfter i behold.

Nu er modstanden noget mere overkommelig, og når Hanna Olofsson fortsat lyder tilfreds, bør der være en god vinderchance – trods spor otte over kort distance med autostart.

Bag favoritten nævner jeg en kvartet i 2 Grace Kelly3 Stoneisle Unique5 Conrads Jessica og 11 Chocliq Bishop.

En ekstra advarsel på sidstnævnte, som så rigtig fin ud, da han sad fast senest. Men så er der lige det med udgangspositionen…

—————————–

V86-5: Topudgangspunkt for Ugalli

9 Ugalli har trods sit tillæg et rigtig godt udgangspunkt med springspor på tillæg. Han har tidligere åbnet godt fra netop denne type spor, og jeg ser det bestemt ikke som umuligt, at han tidligt sidder i spidsen.

Kommer han dertil, er det topchance – men han bliver svær at slå uanset løbsforløb.

8 Ingmar Banker skal selvfølgelig nævnes som det klare modbud. Flemming Jensen lå lavt i snakken inden seneste start, hvor Koogoo Gaagaa vandt, men præstationen som toer var rigtig god.

Det er lidt svært at se, hvordan udgangspositionen skal udnyttes optimalt, men han er et givet kryds ved gardering. Vi ved samtidig, at Jensen holder hesten højt.

Derefter 7 Indeed og 10 Blixt Lane.

————————–

V86-6: Wäjersten dominerer!

8 Morning Rain blev senest toer i en E3-finale, hvor Thai Medina vandt. Det samme resultat fik hun i den lange E3-finale for tre starter siden.

Nu gælder det dog spor otte, og med Oaks-kvalifikation i sigte – samtidig med at hun allerede er kvalificeret til Breeders Crown efter sejren i Gävle – er det lidt svært at vide, hvordan Daniel Wäjersten vælger at gribe løbet an.

Der mangler heller ikke modstand, ikke mindst fra samme stald.

3 Zeebreeze, som ligner den sandsynlige spidshest, 5 Natural Boko og 6 Calgary Flames, der afsluttede stærkt senest, er alle gode nok til at udfordre favoritten fra det svære spor.

Og hvad kan 4 Klara Godiva, som leverede en rigtig god indsats første gang uden sko senest?

——————————-

V86-7: En trio skiller sig ud!

1 Henessi Butja er hurtig fra start og har tre sejre i tre forsøg fra spidsen. Samtidig lyder meldingerne fra Maria Törnqvist gode inden dette comeback. Hendes seneste start var i kvalifikationen til Stochampionatet.

6 Remina kommer med to sejre i træk, formen er helt i top, og hun skal igen tages alvorligt.

9 Luxury Rain fuldender min trio af givne krydser. Hun er nu i træning hos Robert Bergh, som vælger at køre hende uden sko direkte.

—————————

V86-8: Løser favoritten opgaven?

10 Global Got It All har en lidt tvivlsom resultatrække, men den skal man nok ikke stirre sig blind på.

Fredrik Wallin lyder fortsat tilfreds med hestens form, og med en god startryg kan hun hurtigt få en fin position. Hun kan meget vel være løsningen på løbet, men alle, der følger mine analyser, ved også, at jeg nødigt blanker en favorit i sidste afdeling.

3 Noelia er hurtig fra start og har et topudgangspunkt.

5 Tupelo Honey vandt til stor odds på Solvalla næstsenest, og fra stalden forventer man en lignende præstation denne gang.

7 Ajlexis Magicwoman gik med punktering senest og kunne derfor ikke yde sit bedste.

Bliver der kørt til undervejs, er det heller ikke umuligt, at 11 Realize´Em runder hele feltet til sidst…

Favoritten – modbuddet

V86-1: 6 Chimi – 1 Tretiak

V86-2: 5 Gap Kronos (blank)

V86-3: 7 Gilmore Rice – 5 Money Today

V86-4: 8 Sonoma L.A. – 11 Chocliq Bishop

V86-5: 9 Ugalli (blank)

V86-6: 8 Morning Rain – 3 Zeebreeze

V86-7: 1 Henessi Butja – 6 Remina/9 Luxury Rain

V86-8: 10 Global Got It All – 3 Noelia