V75 info Åby 27/9

V75 körs på Åby på lördag.

Bane               Startsida – Åbytravet

Program        250927_Aby_35_WEB.pdf     Tips side 49

 

ATG            Spela V75 – Se startlista, tips och resultat | ATG

Rikstoto       Norsk Rikstoto – Tips

Experttips    NewsTips

 

SvenskaTrav            V75 Tips – Gratis Ranking, Analyser & Spelförslag | SvenskaTrav

Travportalen            https://www.travsider.com/gratis-travtips/

Travmasen              Lördag – TRAVMASENS TRAVSERVICE

FEM Tippar           https://www.alltomtrav.info/fem-tippar-v75-till-aby-27-september-2025

 

VG   Mikkelborg       Annonsørinnhold: Travguiden på vg.no

V75Tipset                 Gratis travtips hver lørdag

Dagbladet                Ukens V75 tips v2

——————————————–

EXPRESSEN

 

BÄSTA SPIKARNA

V75-2: 1 Global Etalon

Global Etalon är mycket, mycket bättre än raden och platsar i tuffare sammanhang. De två senaste starterna har resulterat i femteplatser i såväl Margareta-pokalen samt Sundsvall Open Trot och då har ju motståndet varit betydligt tuffare än det som väntar på lördag. Monté? Tja, han har testat den disciplinen bland annat i Frankrike och den biten är inget som oroar oss. Dessutom brukar av någon anledning Fredrik Wallins hästar i stort sett alltid klara den övergången bra. Med en vass ryttare måste det vara en bra segerchans.

V75-7: 12 Francesco Zet

Francesco Zet behöver ingen närmare presentation utan det är ju en av Sveriges bästa hästar, i sina bästa stunder är han nog rent av den bäste. Han kommer från seger i miljonloppet Sundsvall Open Trot och visade att formen är tillbaka där den ska vara efter ett hack i skivan under första delen av sommaren. 2 640 meter är inget som bekymrar honom, snarare tvärtom kanske man kan säga med tanke på läget. Trots tolftespåret ska han kunna lösa den här uppgiften då det inte är det allra värsta motståndet som stundar.

SPETSDRAGEN

V75-3: 6 Automatic Flight

Hästen har inte startat på ett tag men tränar med plus i kanten och har tidigare visat att han kan öppna snabbt bakom startbilen. Om man trycker av – vilket vi räknar med att Victor S Sundgren gör – så tror vi att spetschansen är god efter en bit och löper han upp till sitt bästa kan det bli tufft att plocka ned honom från tätpositionen.

V75-4: 2 Kozmo Simoni

Patrik Fernlund har ett intressant kort i Amatör-SM där han får chansen bakom Jimmi Ehlers-tränade Kozmo Simoni och dessutom hade man flyt med spårlottningen. Från spår två bakom bilen bedömer vi att man har goda möjligheter att ta hand om tätpositionen och det skulle förvåna en smula om man inte väljer att testa där?

V75-6: 6 Figlia di Ciclone

Stoet har tagit två raka segrar i V86-lopp och varit omutlig. Hon kan öppna bra i voltstart och det inre springspåret måste ha varit lite av ett önskespår för kretsen runt hästen. Det har funnits sparat vid båda segrarna och från ledningen ska Figlia di Ciclone ses med vettig chans att anföra det här loppet från start till mål.

SKRÄLLBUDEN

V75-3: 1 The Bank Account

Ett av omgångens skrällopp som det känns på förhand. The Bank Account kommer till start med en lite missvisande rad och har klart bättre form än vad som går att utläsa. Fullföljde fint som oplacerad i ett kval till Derbyt som Bullet the BlueSky vann och går ner i klass den här gången. Med lucka i tid kan han vara ett skrällbud.

V75-5: 3 Pure Atlas

Det är bra klass på loppet och Pure Atlas är en av luringarna. Formen är jättebra och läget likaså. Borde vara betrodd, men känslan är att det finns tre-fyra andra hästar som kommer att bli mera streckade innan det är färdigt. Fredrik Plassen borde kunna skaffa en bra position med Pure Atltas som bara fick stryk av Follow Him senast.

V75-6: 3 Rania Zon

Rania Zon sprang en bra tid senast i ett lite tuffare sällskap och visade att formen finns där. Var även bra som trea i ett kval till Stoderbyt innan det med just Mats E Djuse i sulkyn som får chansen nu också. Nu har hon ett intressant läge och borde kunna sitta bra till såvida hon sköter sig i volten. En rysare i ett av de skrällvänliga loppen.

TÄNK PÅ ATT

V75-3: 3 Monsieur Chocolat

Gick i mål med lite sparat i det V75-lopp som Follow Him vann i lördags och hästen såg riktigt bra ut. Täta starter borde inte vara någon fara med tanke på att han inte gick sig tom senast och distansen är ett plus. Helt klart en luring att se upp för.

V75-5: 10 Kemper Boyd

Han står lite på tur för en seger och måste passas i kommande starter. Kapacitetsmässigt duger han bra i det här loppet, men Robert Bergh varnar dock för att hästen helst ska vara med där framme så bakspåret kan med andra ord vara ett stort minus.

     SYSTEMFÖRSLAGEN

STORA SYSTEMET

V75-1: 2, 6, 10 (4, 7)

V75-2: 1 Global Etalon (9, 5)

V75-3: 2, 3, 5, 6, 7, 8 (10, 1)

V75-4: 2, 7, 12 (6, 4)

V75-5: 3, 4, 7, 10, 11 (12, 6)

V75-6: 3, 4, 6, 7, 10, 12, 14 (15, 5)

V75-7: 12 Francesco Zet (9, 6)

1 890 rader/945 kronor

LILLA SYSTEMET

V75-1: 6 Daim Brodda (2, 10)

V75-2: 1 Global Etalon (9, 5)

V75-3: 2, 3, 5, 6, 7, 8 (10, 1)

V75-4: 2, 7, 12 (6, 4)

V75-5: 3, 4, 7, 10, 11 (12, 6)

V75-6: 6, 7 (14, 4)

V75-7: 12 Francesco Zet (9, 6)

180 rader/90 kronor

Eskil Hellberg     Fredrik Edholm

• Redaktionens Lilla system (extern länk till ATG) 

• Redaktionens Stora system (extern länk till ATG) 

• Redaktionens Chanssystem (extern länk till ATG) 

—————————————

https://www.atg.se/andelsspel?gameId=V75_2025-09-27_6_5    Andelsspel   6147stk

—————————————

AFTONBLADET

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/trav365

 

Nils Larssons V75-tips:
 
Snabbanalysen

Flera SM-lopp väntar på Åby när V75 avgörs under lördagen.

Det är hög klass på loppen och omgången ser även intressant ut på spelet där jag hittat två bra spikar och roliga luringar.

SM-tävlingarna på Åbytravet är alltid en höjdpunkt och huvudloppet, Svenskt Mästerkap (V75-7), blev klart mer intressant efter spårlottningen. Även om 12 Francesco Zet är hästen att slå så känns det inte givet att han kommer avgå med segern.

Bästa spiken har jag hittat i V75-6 där jag tror väldigt mycket på 7 Tactic Lane med Magnus A Djuse i sulkyn. Hon har en formrad som är väldigt missvisande och nu är det dags för seger.

Jag spikar även 6 Automatic Flight i Ungdoms-SM (V75-3). Jag tycker kusken Victor S Sundgren är väldigt duktig och med ett offensivt upplägg är det bra chans att han vinner loppet från spets.

Bästa luringen tycker jag 6 Joy Alissa är i Monté-SM (V75-2). Hon vann det här loppet i fjol och nu har hon två lopp i kroppen så formen borde vara på topp.

Jag vill även varna för 4 Betting Pacer i Sto-SM (V75-1) som har ett bra utgångsläge och hon har en vass avslutning om hon får smyga med under vägen.

Spetsstriden

V75-1: 2 Olly Håleryd öppnar helt okej bakom startbilen och övriga med framspår borde vara nöjda med hennes rygg efter en bit.

V75-2: 4 Global Enjoy tar troligen spets och 1 Global Etalon är aktuell i ett andraläge.

V75-3: 4 Rocket Queen och 5 Hydra gör nog upp om ledningen inledningsvis. Utifrån lär 6 Automatic Flight laddas från start och kan överta en bit in i loppet.

V75-4: 2 Kozmo Simoni5 Fancy Free och 7 Xander borde göra upp om ledningen. Troligen tar 5 Fancy Free över spets från 2 Kozmo Simoni.

V75-5: 1 Västerbo Blizzard2 Global Bodyguard4 X.O.Kemp och 5 Kapten Nemo är alla kvicka bakom bilen. 5 Kapten Nemo är nog allra snabbast. 2 övertar?

V75-6: Jag räknar med att 7 Tactic Lane körs offensivt till ledningen.

V75-7: 6 Castor The Star tar nog spets. Även 8 Bicc’s Tobee är aktuell vid full laddning.

Hetaste snacket 

Det är väldigt bra snack från Olle Alsén på 6 Joy Alissa inför Monté-SM (V75-2) och med två lopp i kroppen ska hon vara i toppform till den här uppgiften. Nu sätter man dessutom på blinkershuvudlaget.

Victor S Sundgren låter uppåt på 6 Automatic Flight (V75-3) och där tror man distansen ska passa perfekt.

Lisa Skogh är optimistisk med 5 Fancy Free (V75-4) och där blir det barfota runt om.

4 Kumla Fromentro (V75-6) kommer tävla barfota bak för första gången i karriären.

Daniel Redén låter givetvis inte nöjd med utgångsläget för 12 Francesco Zet i V75-7, men han var väldigt nöjd med hur hästen kändes i ett tuffare träningsjobb under måndagen.

 
Tänk på att …

… 4 Betting Pacer (V75-1) borde få ett fint lopp i Sto-SM och får inte glömmas bort på kupongen.

… det är många segersugna kuskar i Lärlings-SM (V75-5) och det blir lätt lite för hårt tempo i den här typen av lopp. Jag väljer att helgardera och lyfter fram 7 Steady Roc och 8 Knight Journey som kan vara ett fräckt lås på ett mindre system.

… Svenskt Mästerskap (V75-7) öppnades upp då det blev spår 12 för Francesco Zet och 8 för Bicc’s Tobee. Jag fortsätter att varna lite för 1 Coquaholy som känns gynnad av distansen och klaffar det bra härifrån kan han slå till.

Spiken

7 Tactic Lane (V75-6) är ett riktigt bra sto som är klart bättre än vad raden skvallrar om. Hon har kunnande för att räcka i årgångsloppen, men det har blivit riktigt dålig utdelning under året. Nu har hon spännande förutsättningar med spetsläge och det blir intressant med Magnus A Djuse i sulkyn. Det är dags för en seger och jag spikar!

Luringen 

6 Joy Alissa (V75-2) borde vara i toppform med två lopp i kroppen och att det handlar om en riktigt bra montéhäst vet vi sedan tidigare. Hon verkar bli lite bortglömd den här gången och hon kan mycket väl försvara sin SM-titel från i fjol. Nu växlar man dessutom upp med utrustningen och hon känns klart spännande i Monté-SM.

Bästa spelet

6 Automatic Flight (V75-3) är uppfräschad inför den här starten och borde vara redo att leverera en riktigt vass insats. Jag tycker Victor S Sundgren är en väldigt duktig som kusk och om jag läser loppet rätt kommer han köra offensivt mot ledningen. Därifrån är det en toppchans, men han kan vinna även med andra upplägg.

NILS LARSSON

1   2 4 10

2   1 3 4 5 6 8 9 12

3   6 Automatic Flight

4   2 5 6 7

5  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

6   7 Tactic Lane

7   1 4 6 8 9 12

6912 rader= 3 456,00 kr

TIDLIG TIPS / Korhonen

1   2 Olly Håleryd

2   1 3 4 5 6 8 9 12

3   1 6

4   2 Kozmo Simoni

5   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

6   3 4 5 6 7 9 10 12 13 14 15

7   12 Francesco Zet

2112 R  = 1 056,00 kr

https://www.atg.se/torpatips/spel/137646_V75_2025-09-27_6_5       System

——————————————–

SKRÄLLKOLLEN: Sportbladets miljonguide inför V75 på Åby

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/trav365/a/1MmypB/v75-tips-aby-lordagen-27-september-basta-skrallarna-andelssystem

Tv- och travprofilen Patrik Fernlund

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/trav365/a/pP7VKj/infor-v75-tv-profilen-och-kusken-patrik-fernlund-kan-vinna-amator-sm-for-andra-gangen

BJÖRNKOLLEN TV:

V75-tips i Björnkollen med Björn Goop • Åby lördag 14 december

——————————————–

TR Medias tips till lördagens V75®®

Lördag 27/9: Tips till V75® på Åby | ATG

BÄSTA SPIKEN1 GLOBAL ETALON (V75-2) Möter ett gäng som han normalt ska slå. Perfekt läge och toppryttare gör inte saken sämre dessutom.SKRÄLLEN3 PURE ATLAS (V75-5) Är Fredrik Wallin väldigt optimistisk kring. Hästen har bra kapacitet och felfri ska det vara goda möjligheter.

TR MEDIA

1   2 6

2   1 Global Etalon

3   1 3 6 7

4   2 4 5 6 7 12

5   2 3 4 6 7 10 11

6   3 4 6 7 10 12 13 14 15

7   12 Francesco Zet

3024 R = 1 512,00 kr

——————————————-

TEAM UHRBERG

V75 Åby 27 sept | Team Uhrberg

Thomas system

V75-1: 2, 4, 10. Res: 1-3.

V75-2: 1 Global Etalon. Res: 9-6.

V75-3: 1, 3, 6, 7, 8, 10. Res: 4-5.

V75-4: 2, 5, 7, 12. Res: 6-8.

V75-5: 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12. Res: 2-1.

V75-6: 2, 4, 6, 7, 14. Res: 3-12.

V75-7: 12 Francesco Zet. Res: 6-8.

Spelförslaget är på 2 520 rader och kostar 1 260 kronor att lämna in.

Om man spikar 6 Automatic Flight i den tredje avdelningen

blir systemet på 420 rader och kostar 210 kronor.

 

——————————————–

Travnet           Inför V75: “Lär bli lycklig..”    //  Inför V75: “Lär bli lycklig..”

Andelsspel     Högkvarteret Trav & Spel | ATG

Sulkysport      V75-tips: Spikas trots hög procent – Sulkysport

Travcash       V75 Tips Lördag Åby 27/9 | Travcash

 

DATARANKER

https://www.travankan.se/trav/ATGRank                              Travankan

http://trotter.lorentzenconsult.com:1000/trotter_web/index.jsp     Trotter/Lorentzen

https://www.travkungen.com                                                         Travkungen

https://travat.se/travtips                                                                   Travat

https://www.oddsnet.com/forum/data-hvor-finnes-disse               RolfS grunndata

http://travstatistik.se/                                                                     V75 Travstatistikk

—————————————–

CASIVO

1   2 Ole Håleryd   R 1, 2

2   1, 4, 5, 8, 9    R) 2, 3

3   1, 3, 4, 5, 6, 7, 8   R 9, 10

4   2, 4, 5, 7                 R 1, 6

5   1, 3, 4, 7, 11   R 2, 5

6   3, 4, 6, 7, 10, 12  R 1, 2

7   12 Francesco Zet    R 8, 6

4200 rader / 2 100 kr

SULKYSPORT

V75-1: 2,3,4,7,10

V75-2: 1,3,4,5,6,8,9,12

V75-3: 1,3,6,7,8,10

V75-4: 1,2,5,6,7,12

V75-5: 11 Eolo Wise L.

V75-6: 6,12,14

V75-7: 12 Francesco Zet

4.320 rader / 2.160 kr

NETTAVISEN

1   2, 4, 10

2   1, 6, 9

3   1, 3, 6, 7, 10, 12

4   2, 5, 12

5   3, 4, 5, 11

6   3, 6, 7

7   12

1944 rekker// kr 977,00

V75 Tips lördag Åby 27/9 Stora Systemet (Dubbla spikar med Kihlström)

V75-tips: Spikas trots hög procent – Sulkysport

https://www.nettavisen.no/sportspill/trav

 

TOTOPRO

2 Olly Håleryd

1, 9, 4, 5, 6, 3

1, 3, 6, 7, 8, 5

7 Xander

11, 4, 3, 7, 1, 8

4, 7, 3, 6, 14, 12, 10, 5

12 Francesco Zet

864 kr

MITTSYSTEM

Avd. 1 2  Olly Håleryd

Avd. 2 1,9,6

Avd. 3 3,6,7,1,8,5,10

Avd. 4 2,5,7

Avd. 5 11,4,7,1,3,8

Avd. 6 7,4,6,3,14,12,1

Avd. 7 12 Francesko Zet

Kr. 1.323

AI/KI RANK

Avd.1  2,4,1,10       

Avd.2  1,9,8,6        

Avd.3  3,6,7,1        

Avd.4  2,5,7          

Avd.5  11,4,3,10      

Avd.6  4,7,6,14,12,13

Avd.7  12,6,8,2       

 

https://www.youtube.com/watch?v=yls4zyaXhUU

——————————————-

Veckans Trav            Travtips V75 Åby 27/9 – Veckans Trav

VeckansTrav Rangering

A: 2,6 B: 10 C: 3,4,7,1,9

A: 1 B: 9,12 C: 6,4,5,8,3

A: 6 B: 3,1,5,7,8,11,4,10

A: 5,7,2 B: 6,4,1,11,10,8,12

A: 11 B: 7,5,4,8,12,10,3,2,1

A: 14,4,7 B: 12,6,3,10,1,2,13,15

A: 12 B: 6,8 C: 9,2,4,3,1

 

TRAVCASH/REFFEN

V75-1

2 Olly Håleryd

V75-2

1,3,4,6,8,9

V75-3

Samtliga elva startande

V75-4

Samtliga elva startande

V75-5

Samtliga tolv startande

V75-6

7 Tactic Lane

V75-7

12 Francesco Zet

TRE TIPPAR V75      Tre Tippar V75 – Åby 27/9 | Travcash

——————————————–

MAHARAJAH

Spetsstriden

V75-1: 2 Olly Håleryd öppnar helt okej bakom startbilen och övriga med framspår borde vara nöjda med hennes rygg efter en bit.

V75-2: 4 Global Enjoy tar troligen spets och 1 Global Etalon är aktuell i ett andraläge.

V75-3: 4 Rocket Queen och 5 Hydra gör nog upp om ledningen inledningsvis. Utifrån lär 6 Automatic Flight laddas från start och kan överta en bit in i loppet.

V75-4: 2 Kozmo Simoni5 Fancy Free och 7 Xander borde göra upp om ledningen. Troligen tar 5 Fancy Free över spets från 2 Kozmo Simoni.

V75-5: 1 Västerbo Blizzard2 Global Bodyguard4 X.O.Kemp och 5 Kapten Nemo är alla kvicka bakom bilen. 5 Kapten Nemo är nog allra snabbast. 2 övertar?

V75-6: Jag räknar med att 7 Tactic Lane körs offensivt till ledningen.

V75-7: 6 Castor The Star tar nog spets. Även 8 Bicc’s Tobee är aktuell vid full laddning.

 

Snabbanalysen

Flera SM-lopp väntar på Åby när V75 avgörs under lördagen.

Det är hög klass på loppen och omgången ser även intressant ut på spelet där jag hittat två bra spikar och roliga luringar.

SM-tävlingarna på Åbytravet är alltid en höjdpunkt och huvudloppet, Svenskt Mästerkap (V75-7), blev klart mer intressant efter spårlottningen. Även om 12 Francesco Zet är hästen att slå så känns det inte givet att han kommer avgå med segern.

Bästa spiken har jag hittat i V75-6 där jag tror väldigt mycket på 7 Tactic Lane med Magnus A Djuse i sulkyn. Hon har en formrad som är väldigt missvisande och nu är det dags för seger.

Jag spikar även 6 Automatic Flight i Ungdoms-SM (V75-3). Jag tycker kusken Victor S Sundgren är väldigt duktig och med ett offensivt upplägg är det bra chans att han vinner loppet från spets.

Bästa luringen tycker jag 6 Joy Alissa är i Monté-SM (V75-2). Hon vann det här loppet i fjol och nu har hon två lopp i kroppen så formen borde vara på topp.

Jag vill även varna för 4 Betting Pacer i Sto-SM (V75-1) som har ett bra utgångsläge och hon har en vass avslutning om hon får smyga med under vägen. 

Hetaste snacket

Det är väldigt bra snack från Olle Alsén på 6 Joy Alissa inför Monté-SM (V75-2) och med två lopp i kroppen ska hon vara i toppform till den här uppgiften. Nu sätter man dessutom på blinkershuvudlaget.

Victor S Sundgren låter uppåt på 6 Automatic Flight (V75-3) och där tror man distansen ska passa perfekt.

Lisa Skogh är optimistisk med 5 Fancy Free (V75-4) och där blir det barfota runt om.

4 Kumla Fromentro (V75-6) kommer tävla barfota bak för första gången i karriären.

Daniel Redén låter givetvis inte nöjd med utgångsläget för 12 Francesco Zet i V75-7, men han var väldigt nöjd med hur hästen kändes i ett tuffare träningsjobb under måndagen.

 

 Tänk på att …

… 4 Betting Pacer (V75-1) borde få ett fint lopp i Sto-SM och får inte glömmas bort på kupongen.

… det är många segersugna kuskar i Lärlings-SM (V75-5) och det blir lätt lite för hårt tempo i den här typen av lopp. Jag väljer att helgardera och lyfter fram 7 Steady Roc och 8 Knight Journey som kan vara ett fräckt lås på ett mindre system. 

… Svenskt Mästerskap (V75-7) öppnades upp då det blev spår 12 för Francesco Zet och 8 för Bicc’s Tobee. Jag fortsätter att varna lite för 1 Coquaholy som känns gynnad av distansen och klaffar det bra härifrån kan han slå till.

 

Spiken

7 Tactic Lane (V75-6) är ett riktigt bra sto som är klart bättre än vad raden skvallrar om. Hon har kunnande för att räcka i årgångsloppen, men det har blivit riktigt dålig utdelning under året. Nu har hon spännande förutsättningar med spetsläge och det blir intressant med Magnus A Djuse i sulkyn. Det är dags för en seger och jag spikar!

 

 Luringen

6 Joy Alissa (V75-2) borde vara i toppform med två lopp i kroppen och att det handlar om en riktigt bra montéhäst vet vi sedan tidigare. Hon verkar bli lite bortglömd den här gången och hon kan mycket väl försvara sin SM-titel från i fjol. Nu växlar man dessutom upp med utrustningen och hon känns klart spännande i Monté-SM.

 

 Bästa spelet

6 Automatic Flight (V75-3) är uppfräschad inför den här starten och borde vara redo att leverera en riktigt vass insats. Jag tycker Victor S Sundgren är en väldigt duktig som kusk och om jag läser loppet rätt kommer han köra offensivt mot ledningen. Därifrån är det en toppchans, men han kan vinna även med andra upplägg.

———————————————