Fantasy Premier League (FPL): Tips & Preview GW11
- Deadline: lørdag 8. november 12:00 (norsk tid).
- Åpningskamp: Lørdag 13:30: Tottenham – Manchester United.
Kort om runden
FPL-maskineriet ruller videre, men GW11 blir den siste før en ny landslagspause (runde 12 starter 22. november). Denne runden består av fem kamper både lørdag og søndag. Den største rosinen i pølsa er nok søndagens storkamp mellom Manchester City og Liverpool.
Oppsummering GW10
Det ble en god runde med 82 poeng og grønne piler, der byttet fra Bowen til Mateta betale seg – sistnevnte innkasserte 9 poeng etter sitt mål mot Brentford.
Mitt lag før GW11
- Målvakter: Pope – Dubravka
- Forsvar: Gabriel – Senesi – Guehi – Virgil – Alderete
- Midtbane: Semenyo – Enzo – Sarr – Gakpo – King
- Angrep: Gyökeres – Haaland – Mateta
Gyökeres er bekreftet ute til etter landslagspausen og mister dermed helgens bortekamp mot Sunderland. En mulig løsning er å bruke mitt ene gratisbytte til en billigere spiss – for å frigjøre cash til å styrke stallen fremover. Jeg har veldig lyst til å stå med to Arsenal-spillere bak. En vurdering er også å gjøre et rent forsvarsbytte nå, for å få inn Timber allerede før Sunderland-kampen. Jeg har 1,3 millioner i banken og vurderer Timber inn for Virgil.
Arsenal har verdens beste forsvar og slipper knapt inn mål. De fleste har – allerede – enten to eller tre spillere bak fra London-klubben. Jeg føler det er et sjansespill å henge på etterskudd her.
Dersom jeg går for forsvarsløsningen, må Gyökeres bli værende i laget. Han ventes tilbake etter pausen, men spørsmålet er om han forsvarer prislappen på 9,0 millioner på sikt. Med svensken ute mot Sunderland må jeg i så fall endre formasjon og stå med Haaland/Mateta som min spissduo.

Disse spillerne må du ha
Som vanlig tar jeg med spillere jeg føler du «må» ha i laget ditt. Alt avhenger selvsagt av din nåværende stall og penger, samt bytter tilgjengelig. Men Haaland og Mateta føler jeg er no-brainers per i dag. Erling Braut Haaland er fortsatt en av verdens mest målkåte spillere og han scorer i så å si hver eneste kamp.
Crystal Palace har et fint kampprogram, så jeg føler Mateta også er et bunnsolid spissvalg. Palace-spissen har veldig gode underliggende tall, og har for alvor startet målkontoen.
Crystal Palace sin 5 neste kamper;
- Brighton (H)
- Wolves (B)
- Man Utd (H)
- Burnley (B)
- Fulham (B)
Flere av disse kampene bør være som skapt for Mateta, og jeg tror det kan bli kostbart å stå uten ham i denne kamprekken.
Gabriel bør også være et must. Arsenal-stopperen er en av de beste i ligaen i bakre rekker. Han har DC-poeng i 3 kamper og har kun vært 1 contribution unna i to kamper. Han er dessuten målfarlig på dødballer, og som kjent scorer Arsenal en del dødball-mål. Gabriel har dessuten innkassert 80 poeng på Fantasy så langt – hele 14 mer enn Timber og 16 mer enn Guehi.
Dette er bærebjelker jeg føler bør med i de fleste lag. Det kommer selvsagt an på din totalplassering i spillet – og om du ønsker å angripe eller ha en mer defensiv tilnærming fremover. Det går imidlertid an å diffe – selv om du har Haaland, Mateta og Gabriel i laget ditt.
Spillere jeg holder meg langt unna
Jeg gjentar til det kjedsommelige at det kan være greit å stå uten Salah. Han forsvarer rett og slett ikke prislappen – i hvert fall ikke dersom noe helt spesielt skjer i nær fremtid. Husk også at han forsvinner til AFCON etter hvert, slik at dersom han ikke er i laget ditt bør du ha en klar plan dersom du planlegger å hente han inn.
Ellers har også Joao Pedro vært blant de jeg har anbefalt å holde seg langt unna. Nå scoret han sist og med en landslagspause i etterkant av helgens runde er det håp om at Cole Palmer returnerer til GW12. Da kan Pedro bli en aktuell punt igjen – samspillet mellom Palmer og Pedro er meget bra.
Oppsummert fjerner jeg derfor Joao Pedro fra denne listen. Jeg planlegger ikke å hente han inn igjen selv per nå, men har forståelse for at andre vurderer annerledes.
Kapteinsvalg
Erling Braut Haaland er fortsatt det naturlige valget for de som har nordmannen i laget. Etter en målløs GW9 var han tilbake på scoringslisten mot Bournemouth. Her må man vel stille seg spørsmålet om man tør å gå utenom nordmannen som cap-valg. For meg virker det hodeløst – med mindre du føler du må angripe og gjør det gjennom en differential som din kaptein.
Crystal Palace har hjemmekamp mot Brighton. Det kan eventuelt åpne for Mateta som en diffe-kaptein. Jeg står imidlertid fast med Erling Braut Haaland som kaptein.
Oppsummering – kort forklart
- Gyökeres er ute i GW11 – vurderer å hente en annen spiss.
- Vurderer å hente inn Timber for å stå med to fra Arsenal bak.
- Kaptein: Haaland (evt. Mateta).
- Deadline: lørdag 8. november kl 12:00.
Ofte stilte spørsmål før GW11
Når er fristen for bytter i GW11?
Lørdag 8. november kl. 12:00 (norsk tid). Husk at Spurs – Manchester United sparkes i gang 13:30, så lagene låses kl. 12:00.
Er Gyökeres ute til denne runden?
Ja. Svensken er bekreftet ute til etter landslagspausen. Han forventes tilbake i GW12 og bør derfor ikke selges i panikk med mindre du trenger pengene umiddelbart.
Er det verdt å hente Timber allerede nå?
Ja – dersom du vil doble Arsenal-forsvaret før Sunderland-kampen. Arsenal har ligaens beste defensive tall, og Timber er både trygg og offensiv.
Bør jeg bytte ut Salah?
Ikke nødvendigvis, men han har vært svak verdi for pengene. Med AFCON i sikte bør man uansett ha en plan for å kvitte seg med ham før runde 16.
Er Mateta virkelig et “must”?
Ikke nødvendigvis et must, men han er i form og Palace har svært fine kamper. Han er en god differensial i forhold til eierskap og prisnivå.
Hva gjør jeg om jeg ikke har Haaland?
Da bør du ha en plan for å dekke ham – enten via Mateta, Gyökeres (etter landslagspausen) eller eventuelt en tung midtbane med mer fleksibilitet i byttene.
Hvem er det beste kapteinsvalget i GW11?
Erling Braut Haaland er fortsatt det klareste valget. For de som jakter, kan Mateta være en diffe-kaptein med hjemmekamp mot Brighton.
Er det smart å spare bytte denne runden?
Ja, mange vil gjøre nettopp det. Europacup-runden kan gi skader eller rotasjon, så vent med bytter til etter pressekonferansene fredag.
Hva skjer etter landslagspausen?
AFCON nærmer seg (runde 16), og da får alle FPL-managere fem gratis bytter. Det lønner seg å planlegge slik at du har brukt eksisterende bytter før du får de fem utdelte.
Hvordan ser jeg kampprogrammet fremover?
På FPL-nettsiden kan du bruke «Fixtures»-fanen for å filtrere lag med best kampprogram fremover – Arsenal, Crystal Palace og Manchester City topper listen de neste rundene.
Konklusjon
Gameweek 11 handler som vanlig om å treffe riktig på kaptein og finne de formsterke verdispillerne. Haaland forblir det trygge valget, men Mateta er i form og kan være en god differensial som kaptein – kanskje først og fremst dersom du ønsker å gå i angrepsmodus i dine miniligaer eller dersom du har havnet på etterskudd, og føler du må prøve noe annerledes.
Ellers kan det være lurt å legge en slagplan for de kommende rundene. I den anledning minner jeg om at man får utdelt fem gratis bytter i forkant av AFCON (runde 16). Fem bytter er maks av det tillatte, så det lønner jeg å ha brukt tilgjengelige bytter før denne runden (du får uansett ikke flere enn de fem utdelte).
Avvent inn mot fristen
Ellers anbefaler jeg å holde igjen byttene dine lengst mulig. Det spilles kamper i Europacupene denne uken, så skader kan forekomme. Jeg pleier å vente til etter pressekonferansene på fredag før jeg gjør mine endelige valg.