Vårt spilltips: Går til ekstraomganger
Vi spår en veldig jevn finale. Med så mye på spill for begge klubber tror vi første punkt på taktikktavla vil være å lukke igjen defensivt, samt unngå for stor risiko fremover. Litt sånn «ta og føle på hverandre»-kamp. Forskjellen på seier og tap vil rett og slett være som himmel eller helvete. Oppsummert tror vi kampen går til ekstraomganger, og spiller uavgjort til 3.33 i odds hos Betovo.
Historisk bunnivå
Tottenham og Manchester United har for lengst skiftet fokus vekk fra Premier League – og satser nå alt på suksess i Europa. Faktisk er kun de tre nedrykksklare lagene bak dem på tabellen i Premier League (Leicester, Ipswich og Southampton).
Manchester United har gått på hele 17 tap (fortsatt to kamper igjen) denne sesongen, og de har nå en rekke med 7 kamper uten seier. For øvrig tangering av deres rekord – med negativt fortegn!
Tottenham er enda verre med vanvittige 20 tap – det høyeste antall tap siden 1912/13-sesongen for deres del. Kommentatorer har kalt dette «Spurs»-laget for det verste i Premier League-historien – som ikke har rykket ned.
Uten fortsatt mulighet for tittel i Europa League, tror vi neppe noen av managerne hadde fått beholdt jobben. Mulig at Amorim får en sesong til uansett utfall, men for Postepoglou blinker varsellampene rødt fra alle kanter.
Bodø/Glimt var helt fremme i semifinalen av Europa League og drømte om en historisk finale. Tottenham ble imidlertid flere numre for store og vant 5-1 sammenlagt. Finalemotstander blir Manchester United som valset over Atletic Bilbao og vant 7-1 sammenlagt.
Skader og form før finalen
Begge lag har altså valgt å prioritere Europa League kraftig i sesongens siste fase, og det preger både formkurven og laguttakene.
Tottenham har rotert mye i ligaen og spart flere nøkkelspillere til denne finalen. Likevel er skadeproblemene betydelige og følgende spillere er bekreftet ute;
- James Maddison
- Lucas Bergvall
- Timo Werner
- Dejan Kulusevski
- Radu Dragosin
- Dane Scarlett
Heung-min Son er imidlertid meldt klar for finalen, noe som vil være en solid boost for skadeutsatte Tottenham. Han fikk 74 minutter mot Aston Villa og det jobbes på spreng for å få ham i kampform til finalen.
Pape Matar Sarr ble tatt av mot Aston Villa etter ryggproblemer, men det skal ha vært som en «precaution» – så trolig blir han klar!
Manchester United har vært plaget av skader hele sesongen, og finalen er intet unntak. Følgende spillere er bekreftet ute av finalen;
- Lisandro Martinez
- Joshua Zirkzee
Ellers er Leny Yoro, Diogo Dalot, Johnny Evans og Matthijs De Ligt alle usikre kort per nå, men det bekreftes at alle jobber mot klokka for å bli klare.
Sannsynlige lagoppstillinger
Tottenham:
Vicario; Pedro Porro, Romero, Van de Ven, Udogie, Sarr, Bissouma, Bentancur, Johnson, Solanke, Richarlison.
Venstresiden til Spurs er dog et dilemma til finalen. Son har akkurat returnert etter sin skade, noe som betyr at Richarlison og Mathys Tel også kjemper om en startplass. Dersom Pape Sarr sin skade ikke er alvorlig, er han også i køen.
Manchester United:
Onana; Yoro, De Ligt, Maguire, Mazraoui, Ugarte, Casemiro, Dorgu, Diallo, Højlund, Fernandes.
Yoro og De Ligt starter hvis de blir klarert friske, noe som er usikkert per nå. Ellers har Amorim et dilemma i forhold til Diallo som nylig returnerte fra skade og har fått spilletid i de to siste kampene. Ellers presser også Mason Mount på etter å ha imponert mot Bilbao i semifinalen.
Hva trenerne sier;
Ange Postecoglou, Tottenham-trener:
“Du må se det i lys av det klubben har vært gjennom de siste 15–20 årene, og hva supporterne har måttet tåle. Vi har gitt dem ekte håp og noe å drømme om – at vi faktisk kan oppnå noe spesielt denne sesongen.”
Rúben Amorim, Manchester United-trener:
“Denne sesongen har vært veldig tøff for alle – resultatene, endringene i støtteapparatet; man merker det i hele klubben. Vi tar tak i det, og vi endrer måten vi spiller på. Når vi forbereder oss til en kamp i Europa League, er det en litt annen stemning – da kjenner man på entusiasmen.”
Oppsummert får vi en finale som kan redde sesongen for begge de involverte. Vi minner om at seier automatisk gir innpass i neste års Champions League – noe som gir massive inntekter! I tillegg blir klubben som vinner langt mer attraktiv i sommerens overgangsmarked i jakten på forsterkninger.
Champions League ligger i potten
Dermed blir det helengelsk finale i Europa League. Begge klubbene opplever en katastrofal dårlig sesong i Premier League, og dette er muligheten til å redde stumpene. Ikke minst får vinneren plass i neste års Champions League, så her står det mye på spill – både sportslig og økonomisk.
Hva står på spill?
- Champions League-plass:
Vinneren av Europa League får direkte plass i gruppespillet til Champions League 2025/26. - Pengepremie:
- Vinneren får ca. €8,6 millioner i tillegg til det som allerede er innkassert gjennom gruppespill og utslagsrunder.
- Totalt kan en klubb dra inn opp mot €25 millioner gjennom hele turneringen.
- UEFA Super Cup: Vinneren møter Champions League-vinneren i Super Cup-finalen i august.
Historikk – Europa League
- Tidligere kjent som UEFA Cup frem til 2009.
- Ble relansert som Europa League i 2009/10-sesongen med nytt navn og branding.
- Fra 2021/22 ble Europa Conference League innført, og formatet justert noe.
- Fra 2024/25 ble det innført et nytt ligaformat (Swiss-modellen): 36 lag i én samlet tabell (ikke lenger 8 grupper).
- Alle lag spiller 8 kamper i “ligafasen” (mot ulike motstandere, basert på seeding).
- Topp 8 går direkte til åttedelsfinale (1/8-finale).
- Lagene som ender fra 9.–24. plass spiller playoff om de siste 8 plassene i åttedelsfinalene.
- Deretter følger kvartfinale, semifinale og finale som tidligere.
- Finalen spilles på nøytral bane – i 2025: San Mamés, Bilbao.
Finaler – siste 10 år
| År | Vinner | Finalist | Resultat | Arena |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | Atalanta | Bayer Leverkusen | 3–0 | Dublin |
| 2023 | Sevilla | Roma | 1–1 (4–1 str.) | Budapest |
| 2022 | Frankfurt | Rangers | 1–1 (5–4 str.) | Sevilla |
| 2021 | Villarreal | Man United | 1–1 (11–10 str.) | Gdańsk |
| 2020 | Sevilla | Inter | 3–2 | Köln |
| 2019 | Chelsea | Arsenal | 4–1 | Baku |
| 2018 | Atlético Madrid | Marseille | 3–0 | Lyon |
| 2017 | Manchester United | Ajax | 2–0 | Stockholm |
| 2016 | Sevilla | Liverpool | 3–1 | Basel |
| 2015 | Sevilla | Dnipro | 3–2 | Warszawa |
Mestvinnende klubber
Sevilla – 7 titler
Inter Milan – 3 titler
Juventus – 3 titler
Atlético Madrid – 3 titler
Liverpool – 3 titler
Feyenoord, Chelsea, Man Utd m.fl. – 2 titler
Tidenes toppscorer i turneringen (inkl. UEFA Cup)
- Henrik Larsson – 40 mål (56 kamper)
- Pierre-Emerick Aubameyang – 37 mål (68 kamper)
- Klas-Jan Huntelaar – 34 mål (54 kamper)
- Alfredo Morelos – 32 mål (62 kamper)
- Radamel Falcao – 31 mål (35 kamper)
Flest kamper i turneringens historie
- Giuseppe Bergomi (Inter) – 96 kamper
- Frank Rost (Hamburg, Werder Bremen, Schalke) – 90 kamper
- Pepe Reina (Barceloa, Vilareal, Liverpool, Napoli, Lazio) – 76 kamper
- Walter Zenga (Inter Milan) – 69 kamper
- Dries Mertens (Utrecht, PSV, Napoli, Galatasaray) – 68 kamper
Tottenham har overtaket H2H
Tottenham og Manchester United har aldri møtt hverandre i en europeisk turnering før denne finalen.
I de siste 10 innbyrdes oppgjørene i alle turneringer har Tottenham hatt et lite overtak:
- Tottenham-seire: 4
- Manchester United-seire: 3
- Uavgjort: 3
Tottenham har dog vunnet samtlige oppgjør mot Manchester United denne sesongen. Først 3-0 på Old Trafford i fjor høst, deretter 4-3 på Tottenham Hotspur Stadium i Ligacupen før de igjen beseiret de røde djevlene med 1-0 hjemme i februar.
Manchester United er imidlertid ubeseiret i Europa League i år og har tidvis briljert – i sterk kontrast til hvordan de har fremstått i Premier League. Så selv om Spurs har overtaket innbyrdes denne sesongen, tror vi alt viskes ut til denne kampen.
Toppscorer i årets turnering
Bruno Fernandes (Manchester United) leder toppscorerlisten i Europa League 2024/25 med 7 mål på 13 kamper. Dominic Solanke (Tottenham) har scoret 5 mål og har også 4 målgivende pasninger, noe som gir ham totalt 9 målpoeng i turneringen. Kan vi få en avgjørelse fra en av disse spillerne i finalen?
Stor interesse!
Europa League-finalen tiltrekker seg over 50 millioner TV-seere globalt. Det viser at det er mer enn bare en “trøstepokal” – dette er en storkamp!
Uttalelsene fra de to lagenes managere sier også litt om betydningen av denne finalen;
Rúben Amorim (Manchester United):
“Hvis vi ikke vinner finalen, er alt annet verdiløst,” uttalte Amorim før kampen. Han understreket viktigheten av å unngå skader og holde fokus frem mot finalen.
Ange Postecoglou (Tottenham):
Postecoglou leverte en følelsesladet tale etter seieren over Bodø/Glimt, hvor han fremhevet lagets samhold og innsats gjennom en utfordrende sesong. Han mener at en seier i finalen kan bli et vendepunkt for klubben. Trolig er han også avhengig av seier med tanke på sin egen jobb foran neste sesong.
Oppsummering
Europa League-finalen 2025 handler om langt mer enn én pokal. Det handler om prestisje, økonomi og redning av en sesong som ellers går rett i glemmeboka.
Oddsen antyder en jevn batalje, noe vi støtter 100%. Spill på uavgjort til 3.33 hos Betovo – og gjør deg klar for et helengelsk drama i Bilbao!