Denne siden krever javascript
10Bet|Bet24|Bet365|Betfair|Betsafe|Betsson|NordicBet|PinnacleSports|Unibet
DISKUSJONSFORA
10Bet Sportsbook Deposit Bonus

Tips » Odds

Tilbake til forum
AG København - AaB Håndbol
mabru Postet 03.09.2010 21:16 Regnskap
  • Sport:Håndball
  • Land:Danmark
  • Liga:Jack & Jones Ligaen
  • Kamp / utøvere:AG København - AaB Håndbol
  • Tips/ utfall:AGK (-2.5)
  • Spillestopp:04.09.2010 16:15
  • Odds:1.85
  • Innsats:4
  • Selskap:NordicBet

Den bedste herrerække i Danmark (Jack & Jone Ligaen) starter op igen lørdag d. 4 med et brag af en kamp. Sidste sæsons mestre fra AaB skal en tur til Sjælland og møde den nye store satsning i dansk håndbold: AG København. Der forventes op mod 7000 tilskurere i Brøndby Hallen (Ny rekord), så der skal nok blive damp på kedlerne, når den nye sæson skydes igang.

AG København:

AGK er blevet dannet på resterne af det lukkede hold fra FCK håndbold samt spillere fra det oprindelige AG Håndbold, som sidste sæson spillede i 1.div og spillede sig sikkert opi ligaen. Manden bag holdet er Jesper Nielsen (KaSi Group og pengemand i BIF), som vil lave et storhold i DK, som skal være med helt frem både nationalt og internationalt.

Hold er spækket med danske og udenlandske stjerner. Man kunne skrive hele truppen, men blandt de største kan nævnes Kasper Hvidt, Joachim Boldsen, Mikkel Hansen, Snorri Gudjohnsson osv. Det er det klart bredeste hold i ligaen og det bliver spændende at se hvor langt de kan bringe det. Det bliver en stor opgave for trænerne at få alle disse stjerner til at fungere som en enhed, for samtlige kan spille i start 7'eren. Derfor er det vigtigt at spillerne kender rollerne, for det kan nemt falde lidt sammen hvis tingene ikke går deres vej. Omvendt er de så skræmmende, så hvis de alle rammer en god dag, kan de give store problemer for alle hold i rækken.

AaB Håndbold:

Sidste år danske mestre skal her på en rigtig hård opgave i første kampe. I forhold til sidste sæson har holdet mistet et par profiler og især bredden er blevet ramt. Væk er blandt andet 1.keeper Søren Rasmussen, som er taget til Flensburg, mens svenskerne Matias Gustafsson og Kristian Svensson også har forladt holdet. Tre vigtige spillere fra sidste sæson, hvor afløserne ikke har samme klasse. Meget kommer til at afhænge af Henrik Toft på stregen og især den store stjerne Kristian Kjelling.

Sidste sæson var holdet især kendt for deres kontrafase og gode angrebsspil. Dette bliver igen i år meget vigtigt for holdet, for de får sværere ved at lave målene i alm. angrebsspil og har ikke så mange strenge at spille på som dagens modstander.

Men AaB håndbold kun har spillet træningskampe har AGK spillet mod FHK i pokalturneringen, hvor det blev til en sikker sejr på 7 mål uden at imponere.

Jeg tror vi får et meget tændt AGK hold at se til denne kamp. Der har været snakket utrolig meget om holdet og hvad de nu kan. AaB ser svækket ud til denne sæson og hvis Rene Toft og Lars Jørgensen i midten kan få styr på Kjelling og Henrik Toft, så tror jeg det bliver rigtig svært får AaB.

AGK har for mange muligheder og jeg tror de åbner turneringen med en sejr på 3 mål eller mere over de danske mestre.


- Svar på innlegg